Z jakimi stereotypami na co dzień spotykają się kobiety?

Mimo tego, że mamy XXI wiek, stereotypy są wciąż żywe. Mało kiedy mają coś wspólnego z prawdą i przede wszystkim są krzywdzące, ale stosowane w nich uproszczenia są na tyle wygodne, że nadal funkcjonują w społeczeństwie. Jakie stereotypy są kierowane w stosunku do kobiet?

Uroda

Kto nie słyszał dowcipu o blondynkach? Albo tego, że rude dziewczyny są fałszywe? Żarty żartami, ale kiedy zmienia się to w stereotyp, to już wcale tak zabawne nie jest. Co ma kolor włosów do inteligencji czy charakteru? Nie mam pojęcia, ale część osób przyjmuje jako niepodważalną prawdę to, że włosy koloru blond są oznaką głupoty. Potem trzeba tylko poczekać aż blondynka zrobi coś głupiego, żeby móc wyciągnąć ten stereotyp niczym as z rękawa. W każdym razie pojedynczy przypadek staje się potwierdzeniem błędnej od samego początku tezy i utrwala się. Problem polega na tym, że nasze wnioski nie są wynikiem obserwacji. To do ułożonych już wniosków szukamy potwierdzenia. To trochę tak jakby najpierw napisać konkluzję, a dopiero potem wykonać pomiary i to w taki sposób, żeby pasowały do opracowanych wcześniej wniosków. Fakt, otrzymamy wtedy jakiś raport, ale nie będzie on miał za wiele wspólnego z prawdą.

Kolejny stereotyp polega na powiązaniu urody z inteligencją. Jeśli kobieta jest ładna to na pewno jest głupia i nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Taki pogląd wynika z kolei z innego stereotypu, jakże głęboko zakorzenionego w naszym społeczeństwie: „nie można mieć wszystkiego”. Stąd też wynika to błędne i jakże krzywdzące założenie. Albo ktoś jest ładny albo ktoś jest mądry, albo coś jest czarne albo coś jest białe, nie ma nic po środku.

Dom

To smutne, ale wciąż od kobiety oczekuje się tego, że będzie siedzieć w domu, gotować, wychowywać dzieci i do tego służyć mężowi. Równouprawnienie w większych miastach ma się całkiem dobrze, ale w niektórych polskich domach ten stereotyp nadal jest przekazywany z matki na córkę. Rolę kobiety ogranicza się do bycia mamą i żoną, a jej wartość uzależnia się od posiadania rodziny. Singielki być może słyszały już pytanie o to, czy znalazły kawalera, a kobiety w związku były pytane o to, kiedy wreszcie urodzą dziecko. Jakoś utarło się w społeczeństwie, że samotna kobieta nie może być szczęśliwa, a bezdzietna nie może być spełniona. Kobietę próbuje się dopasować do stereotypowego schematu, z czym wiele z nas walczy. 

Zawód

„Bo męska rzecz być daleko, a kobieca wiernie czekać”, tak niegdyś śpiewała Irena Jarocka. Rolą kobiety jest poświęcenie się rodzinie kosztem kariery, a mężczyzna ma zarabiać i zdobywać świat. Na całe szczęście czasy się zmieniły, a wiele kobiet jest na tyle zaradnych, że jest w stanie połączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Coraz więcej kobiet podejmuje się też wykonywania męskich zawodów, co czasem spotyka się z oporem społecznym, bo to przecież takie niekobiece zajęcie. Kto był na uczelni technicznej, ten miał szansę usłyszeć wiele stereotypów na temat kobiet wygłaszanych przez starszych wykładowców, którzy wciąż ubolewają nad tym, że inżynierami są już nie tylko mężczyźni. A już totalnym dramatem jest wpuszczenie kobiety za kierownicę, bo to mężczyźni są najlepszymi kierowcami. Fakt, że dane policyjne pokazują, że to mężczyźni częściej są sprawcami wypadków jest przecież mało istotny. A jeśli ktoś zajedzie mi drogę to zapewne kierowcą jest baba i pewnie do tego blondynka!

Autor: 
Julita Madziara
Źródło: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.