Przyszłość mody dla pokolenia Z i milenialsów

WEDŁUG BADANIA THE TRUTH ABOUT FASHION  WOLNOŚĆ JEST WARTOŚCIĄ POSTRZEGANĄ JAKO PRIORYTET

Dla pokolenia Z i milenialsów wolność jest postrzegana jako priorytet, jeśli chodzi o modę. Postępuje silna potrzeba autentyczności i identyfikacji z wartościami. Nowe pokolenia szukają mody, która ma sens, niesie przesłanie, która naprawdę praktykuje różnorodność, integrację i zrównoważony rozwój. Ukazało się badanie The Truth About Fashion opublikowane przez Polimoda i przeprowadzone przez grupę studentów Fashion Marketing Management i Business of Fashion pod kierunkiem nauczycielek Lilit Boninsegni i Silvii Fossati, które obejmowało ich rówieśników z 54 krajów. To projekt zrodzony, aby dać głos nowym pokoleniom, zbadać ich procesy myślowe, a tym samym przeanalizować ich wizję przyszłej mody.

Oto główne punkty:

  • Fashion Is Freedom. Fashion Is Expression. Fashion Is Creativity 

Studenci poproszeni o podsumowanie istoty mody dają jasny przekaz: moda to wolność, kreatywność, osobista ekspresja, poczucie przynależności, autentyczność. Badania te podkreślają globalną potrzebę, aby młodzi ludzie na nowo odkryli swoją tożsamość w modzie - tak jak robiły to poprzednie pokolenia - z takim samym pragnieniem przynależności do czegoś w prawdziwy sposób.

  • „Luksus” nie odzwierciedla przyszłych kategorii mody

Pojęcie luksusu nie jest już sposobem, w jaki młodzi ludzie odróżniają marki. Marki stały się kategorią płynną, podobnie jak media, gdzie podczas gdy okładki magazynów stają się dziełami sztuki, młodzi ludzie oglądają pikselowe obrazy na platformach peer-to-peer i treści udostępniane przez znajomych. Moda nie jest już może synonimem luksusu, ale stała się powszechnym językiem, którym posługują się młodzi ludzie.

  • Branże mody ocenia się na podstawie autentyczności

Autentyczność to obok wolności najważniejsza wartość dla młodego pokolenia. Młodzi ludzie są świadomi i zmęczeni fałszywymi wiadomościami i brakiem prawdziwych informacji w sieciach społecznościowych. Uważają, że autentyczność jest najważniejszym aspektem oceny sektora mody. Poszukują zmian i konkretnych działań: eliminacji marnotrawstwa produkcji, jej rzeczywistej reorganizacji, a przede wszystkim marek, które stawiają na sensowne i trwałe produkty, z praktykami przyjaznymi środowisku.

  • Marki powinny praktykować otwartość, którą głoszą

Wiele firm pokazuje w swoich reklamach szeroką gamę różnych ras i grup etnicznych, jednak młodzi ludzie uważają, że wciąż istnieje problem z kulturą pracy w przedsiębiorstwach. Chcieliby, aby marki zobowiązały się do zróżnicowanego zatrudniania, eliminując dyskryminację ze względu na orientację seksualną, rasę i religię w miejscu pracy. Proszą firmy, aby zaczęły od swoich oddziałów i zainicjowały praktykę tego, co głoszą na zewnątrz, promując wolność.

  • Młodzi ludzie pragną w modzie poczucia przynależności

Poczucie przynależności to jedna z najważniejszych wartości dla młodego pokolenia. Dla pokolenia Z i milenialsów potrzeba przynależności do społeczeństwa jest podstawowym aspektem życia i czymś, czego również szukają w marce. Tym, co kojarzy im się właśnie z terminem „poczucia przynależności” są tożsamość, zainteresowania muzyczne i pasje. Młodzi ludzie chcą, aby marki skupiały się na tym, co nas łączy, a nie różni.

  • Przemysł modowy wzbudza niepokój i nieodpowiedzialnie wdraża strategie naciskające na zakup

Odpowiedzialna komunikacja jest kluczowym czynnikiem w ocenie marki. Brak wartości, takich jak szacunek i znaczenie, jest postrzegany jako poważny mankament ze strony mody. Rynek jest agresywny, a strategie sprzedaży silniejsze niż kiedykolwiek, często kosztem ideałów marki. Młodzi ludzie uważają, że konieczne jest wyeliminowanie komunikacji, która budzi niepokój, i że marki - w tym ich ambasadorzy - muszą zacząć komunikować się bardziej odpowiedzialnie za pomocą własnej narracji.

  • Czy Gucci staje się punktem odniesienia dla młodego pokolenia?

Gucci to marka najbliższa wartościom pokolenia Z i milenialsów. Uzyskane przez markę oceny ogólnie plasują się wysoko. Jednak wyniki pokazują, że firma nie jest całkowicie wolna od poczucia nieufności młodych ludzi. Wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o autentyczność i zrównoważony rozwój, mówi się o nowych markach, takich jak Jaquemus, stworzonej przez milenialsa na południu Francji.

  • Marki modowe spoza systemu zyskują na znaczeniu

Podczas gdy młodsze pokolenia wciąż doceniają duże marki ze względu na ich wartości, na horyzoncie pojawia się również interesująca panorama nowych marek, uwielbianych za ich prawdziwość, edukację i zrównoważony rozwój. Przykładami są Gabriela Hearst, Pangaia, Bethany Williams i Nudie Jeans: firmy modowe, ale także marki stworzone cyfrowo, których komunikacja i produkcja są zgodne z cechami autentyczności i odpowiedzialności. Niektóre marki ze starej szkoły są nadal aktualne: Rick Owens w kwestii poczucia wspólnoty, Margiela wolności, a Prada kultury.

  • Niepewność co do zrównoważonej mody

Niepewność jest duża, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, związany z markami takimi jak Patagonia i Stella McCartney, ale ogólnie mało dostrzegany w sektorze. Niektóre nowe marki, takie jak Veja, Pangia i Bethany Williams, są uważane za bardziej autentyczne, choć z mniej oszczędnym podejściem. Z drugiej strony duże marki, które ostatnio skierowały się w stronę zrównoważonego rozwoju, nie są jeszcze z nim silnie związane.

Autor: 
tłum. Magda Stankiewicz
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.