JK Rowling twierdzi, że społeczeństwo jest na krawędzi „medycznego skandalu”

Najnowsze komentarze autorki pojawiły się tuż po tym, jak została ona publicznie potępiona za nazywanie hormonalnej terapii zastępczej „nowym sposobem terapii konwersyjnej” dla młodych ludzi. JK Rowling powiedziała, że mocno wierzy w wybuch „medycznego skandalu” z powodu sponsorowanych przez fundusz zdrowia klinik umożliwiających zmianę płci. Kobieta wspomniała o tym w swoim ostatnim wpisie na temat transseksualizmu. Autorka Harrego Pottera wywołała szereg kontrowersji dotyczących jej postawy wobec praw dla osób transseksualnych, którą prezentowała podczas kilku, głośnych dyskusji na łamach Twittera. Rowling stanowczo zaprzecza wszelkim oskarżeniom dotyczącym jej transfobii.

“Odkąd zaczęłam rozmawiać na tematy związane z tożsamością płciową, otrzymałam tysiące wiadomości na swoją skrzynkę pocztową – więcej niż kiedykolwiek wcześniej,” – zakomunikowała na Twitterze pisarka.

„Wiele z nich było napisanych przez ludzi zajmujących się profesjonalnie medycyną, edukacją i pracą na rzecz społeczeństwa. Wszyscy są zaniepokojeni efektem transseksualizmu na wrażliwych, młodych ludzi.”

“Autorzy listu to tylko dwie z rosnącej liczby sygnalistów,” – pisze kobieta w odniesieniu do postu na stronie Transgender Trend.

Dodaje też: „Ponurą prawdą jest fakt, że jeśli i kiedy skandal wybuchnie, nikt, kto obecnie wspiera ten ruch, nie będzie w stanie wiarygodnie oznajmić: ‘nie wiedzieliśmy’.”

Poparcie wśród aktorów dla społeczności

Wielu aktorów występujących w filmowej adaptacji przygód Harrego Pottera, jako odpowiedź na komentarze JK Rowling, wygłosili swoje wsparcie dla społeczności transseksualnej. Wśród nich znaleźli się grający główne role: Danie Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint, a także Bonnie Wright, Eddie Redmayne, Katie Leung i Miriam Margolyes.

Potępiona za słowa

Na początku bieżącego miesiąca JK Rowling została potępiona za nazywanie hormonalnej terapii zastępczej „nowym sposobem terapii konwersyjnej” dla młodych ludzi.

W niedzielę, 5 lipca podała na Twitterze: „Wiele osób, włączając w to mnie, wierzy, że właśnie obserwujemy nowy sposób na terapię konwersyjną dla młodych gejów, którzy zostali postawieni na życiowej drodze medykalizacji, mogącej pozbawić ich płodności i/lub pełnej sprawności seksualnej.”

Ponadto pisze: “Jak już wielokrotnie powtarzałam, zmiana płci może stanowić dla niektórych rozwiązanie, a dla innych wręcz przeciwnie – spójrzcie na wyznania osoby, która dokonała zabiegu detranzycji.” Rowling dołączyła do tego link do konta kobiety, która została poddana zabiegowi „odmiany” płci po tym, jak przez krótki okres żyła jako mężczyzna.

Według grupy Stonewall, detranzycja nie zdarza się często. Badania z 2019 roku, w których 3,398 pacjentów poddanych zabiegom transseksualnym rozmawiało z NHS Gender Identity Service pomiędzy rokiem 2016 a 2017, tylko jeden procent z nich wyraził, że żałuje swojej decyzji na temat zmiany płci albo już poddał się procesowi detranzycji.

JK Rowling znalazła się pod ostrzałem krytyki ze strony środowiska transseksualistów i osób im przychylnych, włączając w to modelkę Monroe Bergdorf, która w odniesieniu do jednego z wcześniejszych komentarzy, napisała na Twitterze: „JK Rowling nie jest naukowcem. Nie jest też lekarzem ani ekspertem w dziedzinie płci. Nie wspiera ona naszej społeczności. To miliarderka, cisgender, heteroseksualna, biała kobieta, która postanowiła, że wie lepiej, co jest lepsze dla nas i naszych ciał. To nie jest jej walka."

Autor: 
Tłumaczenie - Eryk Salamon

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.