„Zespół wilkołaka” wywołany u dzieci przez błąd producenta leków

Jak twierdzą urzędnicy, wiele dzieci w Hiszpanii miało nieprawidłowy wzrost włosów podobny do „zespołu wilkołaka”.

Zgłoszono siedemnaście przypadków w Kantabrii, Walencji i Granadzie. U dzieci stwierdzono objawy po przyjęciu leku na dolegliwości żołądkowe, które zawierały lek stosowany w leczeniu łysienia, stwierdzili przedstawiciele organów ochrony zdrowia.

„Czoło, policzki, ręce, nogi i ręce mojego syna były pokryte włosami… to było bardzo przerażające” - powiedziała jedna z matek.

Po dochodzeniu przeprowadzonym przez hiszpański organ regulacyjny ds. Zdrowia Aemps, źródło tej choroby ustalono na podstawie formuły wydanej rodzicom w celu leczenia choroby refluksowej przełyku - stanu mięśni, który wpływa na refluks żołądkowy - u ich małych dzieci.

Stwierdzono, że źródło tego, co uważano za omeprazol, zawiera minoksydyl, składnik stymulujący wzrost włosów. W raporcie opublikowanym na stronie internetowej Aemps stwierdzono, że lek był dystrybuowany przez firmę farmaceutyczną w hiszpańskim regionie Malaga. W środę hiszpańskie ministerstwo zdrowia oświadczyło, że partia formuły do ​​leczenia włosów została nieprawidłowo oznakowana i została zmieszana z lekami na żołądek z powodu „błędu wewnętrznego”. Centrum dystrybucji firmy farmaceutycznej pozostaje zamknięte podczas trwania dochodzenia. Wczesne przypadki zgłoszono w lipcu, a produkt został wycofany z rynku.

Powiedziano rodzicom, że objawy u dzieci ustąpią w ciągu tygodni, gdy nadmiar włosów wypadnie.

 

„Przestań jej to dawać”

Młoda matka o imieniu Amaya, powiedziała, że ​​spanikowała, gdy jej 22-miesięczna córka „zaczęła zapuszczać włosy na twarzy”. Amaya natychmiast skontaktowała się z pediatrą i wyjaśniła, że ​​karmiła córkę syropem, o którym mówiono, że to omeprazol, na dolegliwości żołądkowe. Następnie powiedziano jej, aby przestała podawać lek, ale „trzymała butelkę w lodówce”, aby można ją było przebadać. Później stwierdzono, że zawiera minoksydyl.

Inne dziecko, Uriel, miało zaledwie sześć miesięcy, kiedy zaczęło zapuszczać gęste włosy na całym ciele, rozwijając „dorosłe brwi” - powiedziała w rozmowie z El País jego matka, Angela Selles.

„To było bardzo przerażające, ponieważ nie wiedzieliśmy, co się z nim dzieje” - powiedziała. W tym czasie Uriel przyjmował ten sam lek.

Podawanie niemowlętom minoksydylu spowodowało pojawienie się nadmiernego owłosienia, znanego również jako „zespół wilkołaka”, rzadki stan, który powoduje nadmierny wzrost gęstych włosów na ciele, często w nietypowych miejscach, takich jak twarz.

Według doniesień, w Kantabrii w północnej Hiszpanii dotknięto 10 dzieci, 4 w południowym regionie Andaluzji i 3 w Walencji na wschodzie.

Autor: 
AG
Źródło: 

PAP/BBC

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.