Bierne palenie zwiększa ryzyko próchnicy u dzieci

Z badań opublikowanych na łamach „British Medical Journal” wynika, że dzieci palaczy są bardziej narażone na prochnicę, niż te które nie mają styczności z dymem papierosowym.

Próchnica to częsty problem dzieci z krajów rozwiniętych. Stwierdza się ją u jednej piątej dzieci amerykańskich (w wieku od 2 do 5 lat) i jednej czwartej japońskich trzylatków.

Do najbardziej popularnych metod walki z próchnicą u dzieci należy ograniczenie spożycia cukrów, fluoryzacja, a także lakowanie i lakierowanie zębów.

Japońscy naukowcy przeanalizowali dane z na temat stanu zębów dzieci urodzonych w latach 2004-2010, które pochodziły z rutynowych kontroli jamy ustnej przeprowadzanej tuż po urodzeniu, w 4, 9 i 18 miesiącu życia oraz w wieku 3 lat.Matki badanych dzieci wypełniały też kwestionariusze, pozwalające ocenić narażenie dzieci na bierne palenie, począwszy od okresu ciąży, do ukończenia 3. roku życia. Oceniano też inne czynniki związane ze stylem życia,
np. dietę czy dbałość o higienę jamy ustnej.

Za przypadki próchnicy w zębach mlecznych autorzy badania uznali sytuację, w której przynajmniej jeden ząb był zaatakowany przez próchnicę, utracony z jej powodu, albo wyleczony. Naliczono 12 729 dzieci u których wystąpiłtaki przypadek.

Z badań wysunięto następujące wnioski. W domach ponad połowy badanych dzieci ktoś palił papierosy, natomiast 6,8 proc. dzieci było narażonych na bezpośredni kontakt z dymem papierosowym (ktoś z rodziców albo opiekunów palił w bezpośredniej obecności dziecka).
U dzieci mających kontakt z dymem papierosowym już w wieku 4 miesięcy, liczba przypadków próchnicy w późniejszym wieku była mniej więcej dwa razy większa, niż u dzieci, w których domach się nie pali.

Palenie bierne może wpływać na zdrowie zębów i na mikroflorę obecną w naszych organizmach - zauważają autorzy badania. Narażenie na kontakt z dymem papierosowym może być szkodliwe dla śluzówki jamy ustnej i gruczołów ślinowych. Może mieć wpływ na działanie układu odpornościowego, jak też na stężenie witaminy C w organizmie - sugerują naukowcy. 

 

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

PAP

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.