Ile czasu potrzebuje organizm na odzyskanie sił po rzuceniu palenia?

Opublikowane niedawno wyniki badań przeprowadzonych przez London University pokazują, że nawet sporadyczne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych, naczyniowych i udaru mózgu. Istnieją dowody na to, że szybciej można zerwać ze szkodliwym nawykiem wiedząc, że organizm potrzebuje czasu, by się zregenerować (jakieś 7 lat). Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem dysponuje precyzyjnymi danymi na ten temat. Oto one.

 

Dzień po ostatnim papierosie

Już 20 minut po ostatnim papierosie częstotliwość bicia serca i ciśnienie krwi normalizują się. W ciągu kolejnych 8 godzin krew pozbywa się tlenku węgla, a po 24 godzinach wyraźnie zmniejsza się niebezpieczeństwo zawału serca.

Parę dni po odstawieniu papierosów

Jednym z najmniej pożądanych następstw palenia są upośledzony smak i węch. Po 2 dniach od rzucenia papierosów wszystko wraca do normy, a najpóźniej trzeciego- czwartego dnia poczujecie, że wszystko co jecie jest o wiele smaczniejsze.

Po 3 miesiącach

Po 2-3 miesiącach płuca już trochę „dojdą do siebie”, co przełoży się na dłuższy oddech, zauważalny na przykład podczas uprawiania sportu. Od tej pory, zresztą, aktywność fizyczna powinna sta

się częścią waszego rozkładu dnia.

Po 9 miesiącach

Uspokajają się napady kaszlu i rzadziej brakuje tchu. Zatoki są czystsze, a uczucie zmęczenia powoli ustępuje. Mikroskopijne struktury przypominające włos, służące do usuwania śluzu z płuc, powracają do pierwotnej funkcji. Następstwem tego są czyste płuca i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego.

Po 5 latach

Już po 6 miesiącach bez papierosa niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wieńcowej jest o połowę mniejsze. Po 5 latach o połowę zmniejsza się również ryzyko wystąpienia udaru.

Po 10 latach

Gdy minie 10 lat, ryzyko wystąpienia śmiertelnego zapalenia płuc jest mniejsze o 50%. Tak samo jest w przypadku nowotworu tchawicy i przełyku, nerek, trzustki i warg.

Po 15 latach

Dopiero po 15 latach stan waszego organizmu będzie przypominał ten przed zapaleniem pierwszego papierosa. Oznacza to, że nie ma już ryzyka zawału, udaru mózgu, czy nowotworu złośliwego, a nawet jeśli, jest ono bardzo małe.

 

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

fitbook.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.