Mężczyźni powinni mieć dzieci jeszcze przed 35 rokiem życia

Mężczyźni powinni zostawać ojcami jeszcze przed 35 rokiem życia. Tylko w ten sposób ochronią swoje potomstwo przed potencjalnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Badanie, które przeanalizowało stan zdrowia 40 mln dzieci wykazało, że na większe ryzyko komplikacji narażone są te dzieci, których ojcowie byli w chwili ich narodzin w wieku około 35- 45 lat.

Przez całe lata uważało się, że to kobiety narażają dzieci na ryzyko komplikacji zdrowotnych, stawiając karierę ponad rodziną i rodząc je w późnym wieku.

Najnowsze badanie, opublikowane w British Medical Journal wykazuje jednak, że odpowiedzialność leży również po stronie mężczyzn.

- Przyglądaliśmy się tylko jednemu aspektowi ryzyka. Ale, nowe badanie wyraźnie pokazało, że zdrowe dziecko to efekt pracy zespołowej i że wiek ojca również wpływa na zdrowie niemowlęcia, powiedział prof. Michael Eisenberg z Uniwersytetu w Stanford.

Gdy przyszły ojciec skończy 35 lat, zwiększa się ryzyko deformacji jego nienarodzonego dziecka, choć chore potomstwo przychodzi na świat najczęściej wtedy, gdy ojciec jest wieku 40 - 50 lat.

Powodem jest to, że każdego roku sperma mężczyzny kumuluje w DNA aż dwie mutacje.

O 5% więcej przypadków wcześniactwa lub niedowagi odnotowano wśród dzieci, których ojcowie w momencie ich narodzin byli między 35 a 44 rokiem życia. W grupie mężczyzn po 45 roku życia, o 14% więcej.  Nowonarodzone dzieci starszych ojców częściej musiały przebywać na intensywnej terapii.

W przypadku ojców 50-letnich, na OIOM-e leżało 28 % dzieci.

- Tym, co nas zadziwiło, był związek między wiekiem mężczyzny, a prawdopodobieństwem, że u jego ciężarnej partnerki rozwinie się cukrzyca, powiedział prof. Eisenberg.

W przypadku mężczyzn 45-letnich i starszych, 28% ich partnerek ponosi ryzyko zachorowania na cukrzycę w czasie ciąży.

Niestety, mechanizmy biologiczne odgrywające istotną rolę w tym procesie nie zostały jeszcze odkryte, choć profesor jest przekonany, że ma to związek z kobiecym łożyskiem.

Przeciętna wieku ojców w 2016 roku wynosiła 33 lata i 3 miesiące. To 4 lata więcej niż w roku 1974, kiedy przeciętna wieku wynosiła 29 lat i 4 miesiące.

Wiek matek też uległ zmianie na niekorzyść. W roku 2016 średnia ich wieku wynosiła 30 lat i 4 miesiące, a w roku 1974-26 lat 4 miesiące.

- Ryzyko powinno być integralną częścią decyzji o założeniu rodziny, radzi prof. Eisenberg.

Autor: 
TT/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.