Ludzie bez kompleksów: jaka jest ich tajemnica?

Przeszkadza ci kształt twoich uszu i mimo starań, nie możesz przestać o tym myśleć? Jak radzą sobie ludzie bez kompleksów? Oto kilka z ich sekretów.

 

Ludzie, którzy akceptują siebie.

Mimo że większość osób posiada kompleksy, niektórym udaje się je pokonać, a jednym z ich sekretów jest samoakceptacja. Ludzie bez kompleksów niekoniecznie mają idealne ciało i wyższy poziom inteligencji, po prostu akceptują siebie takimi, jacy są. To przyzwyczajanie się do kompleksów i rezygnacja z perfekcjonizmu pozwoliły im pozbyć się swoich obsesji. Jednak zaakceptowanie tych małych niedoskonałości mimo wszystko pozostaje trudne. Potrzebna jest do tego dobra samoocena i wysoka pewność siebie. Rzeczywiście, nie ma sensu próbować zaakceptować swoich wad, jeżeli nie jesteś z siebie zadowolony lub nie wierzysz w to, że się zmienisz! Ważne jest, aby najpierw nauczyć się kochać siebie, żeby zrozumieć, że waga, jaką przywiązujemy do swoich małych niedoskonałości, jest dość względna.

Ludzie bez kompleksów mają na ogół globalną wizję własnej osoby. Nauczyli się pokonywać mentalne pułapki, tak aby przyjąć bardziej obiektywny punkt widzenia. Umiejętność zdystansowania się do życia i zdrowy rozsądek sprawiają, że uznają się za osoby kompletne, a nie rozbite przez wady.

Zwolennicy pozytywnego myślenia

Liczne badania wykazały, że brak kompleksów i pozytywne myślenie są ze sobą ściśle powiązane. Ludzie bez kompleksów nie są utopistami, ale nauczyli się myśleć o sobie w sposób pozytywny mimo poniesionych porażek. Wyciągają pozytywną naukę z życiowych błędów, co pozwala im nie psuć własnego wizerunku. Na przykład, po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej, osoba bez kompleksów podejdzie do tego filozoficznie i postara się nadrobić swoje zaległości tak, aby wypaść lepiej następnym razem.

W przypadku gdy osoba z kompleksami będzie przeżywać swoje niepowodzenia i przekonywać samą siebie o niewiedzy, osoba bez kompleksów będzie widziała wyzwanie. Dla takich ludzi klęska nie jest końcem świata, umacnia ona ich umiejętność zmieniania się. Osoby pewne siebie wyznaczają sobie różne cele, aby zachować wysokie poczucie własnej wartości i rozwinąć silną motywację.

Błędem byłoby myśleć, że osoba bez kompleksów zawsze odnosi sukcesy w swoich przedsięwzięciach. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ to dzięki porażkom i wyciąganiu pozytywnej i konstruktywnej nauki z własnych błędów, udaje jej się osiągnąć wiele sukcesów. Mówienie do siebie z życzliwością i zachowanie przyjaznego stosunku do własnej osoby jest niezbędne, aby żyć pod jarzmem swoich niedoskonałości.

Dystans i oddalenie

Gdy spojrzenia innych są dla osób z kompleksami źródłem wielu blokad, osoby pewne siebie podchodzą do tych opinii w całkiem inny sposób. Przede wszystkim nauczyły się żyć dla siebie a małe cele, które regularnie sobie wyznaczają, pozwalają im być zadowolonym z tego, kim są bez szukania aprobaty u innych. Nie czekają, aż ktoś weźmie ich za rękę i zapewni ich o własnej wartości: ich działania dyktują jedynie względy osobiste.

Ponadto są zwolennikami autoironii. Mogą zatem publicznie mówić o swoich błędach, nie krępując się i nie psując własnego wizerunku. Niemniej jednak ta istotna cecha rzadko bywa wrodzona. Pozbycie się blokad i uświadomienie sobie tego, że sposób, w jaki oceniamy innych, odzwierciedla opinię, którą mamy na własny temat, jest możliwe jedynie poprzez utrwalanie jej w sztuce lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie artystycznej.

Autor: 
Natalia Bydłosz
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.