Brat Elona Muska rozpoczyna ruch ogrodnictwa, planując zażegnanie kryzysu żywnościowego

Elon nie jest jedynym członkiem rodziny Musków, który pragnie zmienić świat dzięki zrównoważonym innowacjom.

Jego brat, Kimbal Musk, stworzył inicjatywę “The Million Gardens Movement” (“ruch miliona ogrodów”). MGM ma na celu zbudowanie “szczęśliwszego, zdrowszego świata” zachęcając ludzi do ogrodnictwa “bez znaczenia, czy mają do dyspozycji parapet, schody przeciwpożarowe czy podwórko”.

W obliczu niekończącej się pandemii, Kimbal Musk, będący dyrektorem naczelnym organizacji non-profit “Big Green”, oraz Frank Giustra, właściciel oraz wydawca czasopisma “Modern Farmer”, połączyli siły by powołać inicjatywę do życia. Ich celem jest połączenie wszystkich amerykańskich rodzin ze stabilnym źródłem warzyw i owoców dzięki promowaniu indywidualnego ogrodnictwa.

Inicjatorzy, tworząc największą na świecie społeczność poświęconą ogrodnictwu i uprawie roślin inicjatorzy, mają nadzieję na zwalczenie niedostatku żywności oraz problemu niedożywienia.

- [MGM] przyczynia się do zmiany kulturowej w temacie ogrodnictwa oraz podkreśla znaczenie uprawiania swojego własnego jedzenia - mówi Giustra. - Zwalczamy stereotypy i uprzedzenia pokazując jak łatwe jest uprawianie własnych owoców, warzyw, i ziół.

Strona internetowa inicjatywy zawiera materiały oraz wskazówki pochodzące z czasopisma “Modern Farmer”, a także informacje dotyczące zdrowia i odżywiania przygotowane przez organizację “Big Green”.

Zdaniem Giustry kontakt pomiędzy indywidualnymi ogrodnikami a lokalnymi bankami żywności może pomóc w kwestii przekazywania nadmiaru żywności.

Amerykanie mogą dołączyć do społeczności MGM i otrzymywać spersonalizowane wskazówki podczas całego roku, lub przekazać 10 dolarów na podstawowy pakiet ogrodniczy dla rodziny, która nie może sobie na taki zakup pozwolić, lub która mieszka w rejonie, w którym dostępność do żywności jest ograniczona. “Little Green Gardens” (“małe zielone ogródki”) to gotowe do użycia skrzynki z ziemią do uprawy warzyw i owoców. Obecnie rozprowadzono ponad 5 tysięcy takich zestawów. Od rozpoczęcia działalności MGM powstało 7531 ogrodów - aby promować ogrodnictwo wśród dzieci i młodzieży, w amerykańskich szkołach powstały już 632 ogrody. Prawie 2 tysiące osób zapisało się do udziału w inicjatywie w 2021 roku. Musk wyjaśnił, że do każdego pakietu ogrodniczego “dołączony jest dopasowany plan prac, dostęp do zajęć online, a także aktywności, które mają za zadanie promować tworzenie ogrodów warzywnych w domach”. Gwiazdy, takie jak Harrison Ford, Nicole Scherzinger oraz Salma Hayek, także dołączyły do inicjatywy, używając hasztagu #MillionGardens (“milion ogrodów”), aby publicznie chwalić zalety uprawy własnych warzyw i owoców.

 

Pustynia żywieniowa a pandemia

Pustynia żywieniowa to obszar w którym dostęp do tanich i odżywczych produktów spożywczych jest utrudniony. Jak podaje MGM, ponad 35 milionów Amerykanów (1 na 4 rodziny) doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Brak bezpieczeństwa żywnościowego był również problemem w Europie zanim rozpoczęła się pandemia, a obecnie tylko się spotęgował. Podczas pandemii niedostatek żywności doskwiera szczególnie osobom które już przed pandemią żyły w samotności, samoizolacji, ze względu na choroby czy niepełnosprawności, czy w ubóstwie. Jak mówi Graciela Malgesini, urzędniczka i rzeczniczka Europejskiej Sieci Przeciwdziałaniu Ubóstwa: “był to ogromny problem prawie wszędzie na kontynencie”. Dla przykładu we Włoszech w pierwszych 6 miesiącach 2020 roku zarejestrowano wzrost o 50% wśród osób korzystających z banków żywności w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) przy użyciu skali bezpieczeństwa żywieniowego mierzy dostęp do żywności w skali indywidualnej i gospodarstwa domowego. Brak bezpieczeństwa żywnościowego wynosi zaledwie 3,1% w niektórych krajach europejskich, w innych krajach na kontynencie natomiast dochodzi do nawet 20%. To sugeruje rosnący problem związany z niestabilnością żywieniową trwającą już od dwóch dekad, na co wskazuje także wzmożone korzystanie z banków żywności i brak reakcji na głód ze strony rządów europejskich. W takiej sytuacji, jak podaje FAO, ludzie polegają na organizacjach charytatywnych które wypełniają dziury w systemie bezpieczeństwa socjalnego.

Zalety ogrodnictwa

Jak podaje MGM, w 2020 roku 9,3 miliona Amerykanów zaczęło uprawiać własne ogródki, co pozwala zaoszczędzić średnio 677 dolarów rocznie na owocach i warzywach. Zdaniem ekspertów z Johns Hopkins University, gdyby Amerykanie jedli o jedną więcej porcję owoców i warzyw dziennie, można by było zapobiec 30 tysiącom zgonów oraz zaoszczędzić 5 miliardów dolarów na wydatkach medycznych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 3,9 milionów zgonów w 2017 roku na świecie można było przypisać temu, że ludzie nie jedzą swoich 5 porcji dziennie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez program “Global Burden of Disease”, diety ubogie w owoce i warzywa były przyczyną kolejno 172 tysięcy i 118 tysięcy zgonów. WHO zaleca, by osoby dorosłe spożywały co najmniej 400g (tj. pięć porcji) owoców i warzyw każdego dnia.

Pandemia wpłynęła negatywnie także na zdrowie psychiczne i ostatnie badanie z Princeton University pokazuje, że ogrodnictwo bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.

- Sadzenie nasion to akt nadziei na lepsze jutro. Mamy nadzieję, że miliony osób dołączy do naszej inicjatywy - rozpocznie prowadzenie ogrodów lub podaruje je komuś innemu – pisze Musk.

Autor: 
Katy Dartford / Tłumaczenie: Zuzanna Witt
Źródło: 

Euronews - “Elon Musk’s brother is tackling food poverty by starting a gardening movement”

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.