Z tymi prostymi wskazówkami stworzysz zrównoważoną i modną garderobę

Fakt, że przemysł modowy jest szkodliwy dla środowiska, to już żadna nowość. Choć marki fast fashion z pewnością muszą dokonać jakieś zmiany, my jako konsumenci także możemy dołożyć cegiełkę do zrównoważonego rozwoju.

Z tej przyczyny Stephanie van den Sigtenhorst- która już od lat zgłębia tajniki mody uczciwej– daje szereg wskazówek dotyczących zrównoważonej garderoby. Pokazuje nam, że nie jest to tak trudne, jak wielu ludzi myśli.

Stephanie dochodzi do słowa

Każdy może stworzyć zrównoważoną garderobę, uważa Stephanie van den Sigtenhorst (28). Autorka książki A Sustainable Wardrobe (Zrównoważona Szafa) sama zaczęła się tym zajmować pięć lat temu. „Wcześniej także kupowałam moje ubrania w sieciówkach fast fashion, jednak kiedy poszłam pracować dla zrównoważonej marki modowej, zauważyłam, jak ważne jest zaangażowanie się dla środowiska.” Było to zatem dla Stephanie logiczne, żeby przejść na kupowanie uczciwej odzieży.

Ale poszła o krok dalej. Stephanie chce mianowicie inspirować i motywować innych, aby także wybrali zrównoważoną garderobę i zdecydowała się na założenie bloga Let’s Talk Slow. „Zauważyłam mianowicie, że moje przyjaciółki miały bardzo dużo pytań dotyczących mojego wyboru. Pytania, takie jak: „Gdzie kupujesz uczciwą odzież? Na co muszę zwrócić uwagę? I czy to nie jest bardzo drogie? Z tej przyczyny postanowiłam założyć własną platformę i informować innych.

Wskazówki dotyczące zrównoważonej garderoby

To pytania, które sama Stephanie uważa za logiczne: “Również zmagałam się z tym pięć lat temu i nie wiedziałam, na co zwracać uwagę.” Lecz przez to, że się w to zagłębiła, dowiedziała się, że to wcale nie jest takie trudne, aby kupować zrównoważoną odzież. „Poprzez zastosowanie kilku prostych rzeczy, możesz już dokonać zmiany.”

Jest to też cel Stephanie, aby więcej ludzi tworzyło zrównoważoną garderobę, dlatego też dzieli się z nami wskazówkami, aby krok po kroku ten cel osiągać.

1. Świadomie przemyśl zakup

“Myślę, że najważniejszą wskazówką jest, aby świadomie przemyśleć zakup. Zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz i nie kupuj niczego od tak sobie. Przykładowo myślę czasem o ubraniu przez kilka dni i potem decyduję, czy chcę je zakupić, czy nie. Właśnie poprzez bardziej świadome myślenie zobaczysz, że nie będziesz tak łatwo kupować rzeczy od tak sobie.”

2. Wymień się ubraniami z przyjaciółkami

“Sama uważam to za bardzo fajną radę, bo możecie się nawzajem uszczęśliwić. Często jesteś w danym momencie znudzona swoim ubraniem, ale inni wciąż uważają je za bardzo fajne. Wymiana ubrań jest wtedy doskonałym sposobem, aby znaleźć swojemu ubraniu nowego właściciela i otrzymać nowe ubranie w zamian. Często masz wówczas – nawet jeśli nie jest to „nowe nowe” – jednak poczucie, że w Twojej szafie wisi nowa rzecz.”

3. Dopasuj garderobę do swojego stylu życia

“Jak już wcześniej powiedziałam, dobrze jest patrzeć na to, czego się naprawdę potrzebuje, ale jest też sprytne, aby przemyśleć sobie, jakie ubrania często nosisz. Szkoda mieć w szafie bardzo dużo sportowych ubrań, jeśli od momentu zakupu nigdy nie uprawiałaś sportu. Albo bardzo dużo sukienek, podczas gdy nigdy nie miałaś okazji, aby je włożyć. Możesz wówczas lepiej przyjrzeć się swojemu stylowi życia i temu, co często nosisz, i kupować więcej takich rzeczy.”

4. Kupuj używane ubrania

“Sama jestem zwariowana na punkcie kupowania używanych ubrań i radzę innym, aby częściej to robili. Nieraz wracasz do domu z ubraniem, które jest bardzo ładne. Do tego często zdobywasz wyjątkowe ubranie, które ma mało ludzi i jest także w dobrej cenie.”

Zrównoważone marki

Spytaliśmy też Stephanie o kilka zrównoważonych marek i/lub sklepów internetowych, które są również przystępne cenowo. Wspomniała:

  • Armedangels
  • Take it Slow
  • The Green Labels
  • The Collection One
Autor: 
Maaike van de Graaf / Tłumaczenie: Wiktoria Dzido

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.