Bitwa ogrodników

Realizator Jean-Yves Collet obserwował dwóch wandejskich sąsiadów, krzy mają dobrą rękę do roślin. Jeden z nich uprawia swój skrawek ziemi u-żywając tradycyjnych zabiegów, drugi bardziej szanując przyrodę. Pouczający mecz.

Gdzieś w dolinie Loary posiadłość opactwa ma wszystko by być adresem ma-rzeń. Małe osiedle pięknych domów pokrytych rzymskimi dachówkami, przestronne, zadrzewione ogrody, gołębniki na skraju pól... Ale ten raj, skąpany w łagodnym kli-macie, w którym rozwijają się oleandry i sosny nadmorskie, jest również miejscem dziwnej bitwy, którą wydają sobie Christophe i Martine z jednej strony i Jean z drugiej strony ogrodzenia. Nie ma tu wcale sąsiedzkiej kłótni jątrzonej z roku na rok. Chodzi o bitwę ogrodników między parą, adeptami rozwiązań szanujących środowisko, a ich przyjacielem mającym raczej skłonność do używania środków przemysłowych, sprze-dawanych w hipermarketach i w sklepach ogrodniczych.

            Podczas gdy rząd waha się w sprawie dokumentacji dotyczącej zabiegów fito-sanitarnych, używanych na szeroką skalę przez sektor rolniczy i lokalne społecznoś-ci, film dokumentalny „Ogród między dwoma światami” chce wykazać, że każda jed-na osoba może – i musi – na nowo przemyśleć swoje przyzwyczajenia. Według twór-cy filmu, Jeana-Yvesa Colleta, codzienne czynności, wykonywane już nawet bez zby-tniego zastanawiania się nad nimi przez tych, którzy posiadają grządkę sałaty, trzy krzewy róż i piękny trawnik, mają głęboki wpływ na środowisko.

            Wypowiedź kładzie nacisk na równowagę która panuje w tych zielonych zakąt-kach. Używając środków owadobójczych ogrodnik chce chronić swoją cenną posiad-łość; przy pomocy herbicydów ma nadzieję uczynić go jeszcze piękniejszym i jeszcze silniejszym. Ten film pokazuje, że nic podobnego i że na średnią metę używanie syn-tetycznych środków chemicznych osłabi ogród i uczyni go bardziej podatnym na cho-roby i pasożyty.

            Ponieważ, rozkładając swoje zatrute przynęty i swoje neurotoksyczne granulki aby walczyć z rozprzestrzenianiem się myszy polnych czy ślimaków, Jean niszczy ró-wnież lęgi sokołów pustułek i jeży, wielkich konsumentów tych „szkodników”. A jak już raz te drapieżniki zostaną wytępione, gryzonie i ślimaki rozwiną się jeszcze prę-dzej... Inny przykład bardzo dobrze znany ogrodnikom: zabieg przeciwko mszycom, które dobierają się do róż i do złotokapów, inaczej zwanych szczodrzeńcami. Rozpy-lony pestycyd eliminuje owady bez różnicy, a szczególnie biedronki, wielkie amatorki tych małych pasożytów. Co się tyczy mszyc, pół tuzina z nich oszczędzonych przez zabieg wystarczy, by w osiem tygodni odtworzyć kolonię ponad 4 milionów ich pobra-tymców.

Równowaga biologiczna

            Z drugiej strony bariery zdaje się, że Christophe i Martine znaleźli rozwiązanie przeciwko jednemu z najbardziej twardych i nieustępliwych wrogów naszych ogro-dów: ćmie bukszpanówce. Larwy tego małego nocnego motyla pożerają z wściekłoś-cią emblematyczny krzew naszych ogrodów francuskich, do tego stopnia, że niektóre zamki rezygnują z odnawiania zdewastowanych obrzeży klombów. Walka polega na zamawianiu przez Internet saszetek zawierających mikroosy, których obsesją numer jeden jest złożyć jajka w ciele larw bukszpanówki.

            Obrazy są często piękne, zwłaszcza kiedy pokazują drobną faunę, która dysk-retnie utrzymuje równowagę biologiczną ogrodów. Z przyjemnością obserwujemy no-cne spacery jeża, akrobacje myszy badylarki czy miłosne wybryki kruszynka. Narrac-ja, bardzo dobrze napisana, jest prosta i zrozumiała, w tym również dla dzieci. I hu-mor jest obecny, trochę przyciężki nawet z tymi swoimi przyspieszonymi sekwencja-mi i z tymi swoimi refrenami wygrywanymi na akordeonie, które w końcu zanudzą na-wet największych fanów Yvette Horner. Pozostaje zastanowić się nad ustaleniem ter-minu emisji tego programu, w samym środku jesieni raczej niż na wiosnę czy pod-czas lata, kiedy to właśnie przyszli ogrodnicy przystępują do działania.

Tłumaczyła Joanna Maria Mach

Autor: 
Jean-Baptiste Garat

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.