Idealna lista rzeczy do zrobienia

Jeśli przyznasz, że masz jakiś problem, to już zrobiłeś pierwszy krok w kierunku jego rozwiązania. Brzmi to trochę dziwnie, ale bycie produktywnym w momencie gdy wielu z nas pracuje w domu, co wiąże się z mniejszym rygorem niż zwykle, jest szczególnie trudne. Łatwiej jest być zajętym przez cały dzień i nadal nie robić żadnych postępów w najważniejszych obowiązkach i zastanawiać się wieczorem, "Na czym właściwie spędziłem cały dzień?").

Istnieje kilka utartych sposobów podejścia - jednak nie wszystkie z nich działają:

Starać się bardziej. Jeśli jesteś sfrustrowany powtarzającym się schematem, może to nie być spowodowane tym, że nie jesteś wystarczająco dobry lub nie starasz się wystarczająco mocno. Za to z większym wysiłkiem i dyscypliną, mógłbyś dać radę.

Z długie listy rzeczy do zrobienia. Zbyt wiele alternatyw może spowodować, że będziesz odkładał rzeczy w nieskończoność i w efekcie wpadniesz w objęcia prokrastynacji. Sheena Iyengar i Mark Lepper przeprowadzili na ten temat obszerne badania: Kiedy kupujący otrzymują zbyt wiele opcji, ich skłonność do zakupu czegokolwiek maleje.

Sprawiasz, że źle wyglądasz. Na Instagram, każdy ma idealne życie, a na LinkedIn, każdy ma życie w garści. Ale tak nie jest. Nie marnuj swojej energii na porównywanie siebie do innych.

Te rozwiązania nie zadziałały na mnie i pewnie tobie też nie pomogą. Ale mamy jedno rozwiązanie, które za każdym razem na mnie zadziałało i jest spora szansa, że zadziała również na ciebie.

Postępuje według wskazówek:

  1. Zacznij od długiej listy rzeczy do zrobienia. Nie ograniczaj się - moja lista ma 50 pozycji.
  2. Weź czystą kartkę papieru i zapisz na niej tylko jedno zadanie z listy, które musisz koniecznie wykonać. Jeśli wybierzesz coś dużego (np. "Napisze moją następną książkę"), rozłóż to i wybierz z tego zadanie do wykonania (np. "Napisze pierwszą stronę wstępu").
  3. Odłóż swoją długą listę na bok i nie wyjmuj jej ponownie, dopóki nie wykonasz swojego jedynego zadania.

Kiedy skończysz z jednym zadaniem, skreśl je, spójrz ponownie na swoją długą listę i wybierz nowe zadanie do umieszczenia na swojej "Liście na jedno zadanie".

Kiedy to robię, szczególnie lubię używać długopisu i papieru - to pomaga mi śledzić wszystkie moje zadania. Ale możesz też napisać swoje jedno zadanie na samoprzylepnej karteczce i przykleić ją do monitora. Możesz też użyć aplikacji do zarządzania jednym zadaniem i długą listą. Wybierz to co będzie dla ciebie najlepsze.

Długa lista jest przeglądem wszystkiego co musisz zrobić. Nie jest to jednak lista pracy, raczej lista do śledzenia postępów. Dodaj do niej zadania, które uważasz za stosowne, i usuń te, które nie wydaje się już istotne. Lista obserwacyjna jest po to, żebyś nie zapomniał o czymś ważnym. Ale tak naprawdę nigdy nie będziesz pracował z tą listą.

 "Lista na jedno zadanie" odzwierciedla strategiczną decyzję: co będziesz robić dalej i na czym będziesz się koncentrować dopóki nie jest zrobione? Zapisanie tylko jednego zadania może wydawać się głupie,jest jednak kluczem do sukcesu. W ten sposób zadanie staje się zobowiązaniem, a ty masz większe szanse na jego dotrzymanie.

Korzystając z tej metody, napisałem kilka artykułów do Harvard Business Review, zaprojektowałem tygodniowy program przywództwa, zatrudniłem nową osobę do marketingu, poprawiłem propozycję książki, którą piszę, napisałem newsletter do mojej listy mailingowej, przygotowałem przemówienie i wykonałem szereg zadań związanych z klientem i administracją. Wszystko w ciągu jednego tygodnia.

Zdołałem zrobić wszystkie te rzeczy, ponieważ uporządkowałem każde zadanie po kolei na mojej krótkiej liście - a następnie pracowałem nad nim.

Być może zadajesz sobie pytanie: Którą z około 50 pozycji powinienem wybrać jako pierwszą z mojej "Listy jednego zadania"? Jeśli przez chwilę się zastanowisz, będziesz wiedział, co jest najważniejsze.

Nie wiesz, co jest najważniejsze? Zadaj sobie pytanie, co najbardziej Cię dręczy. Jeśli naprawdę nie jesteś pewien, spójrz na swoją listę i zastanów się, czego najbardziej chcesz uniknąć. Prawdopodobnie właśnie tym powinieneś się pilnie zająć - i oto twoje następne zadanie.

Wybierając jedno zadanie, trudno się pomylić. Jeśli świadomie pracujesz nad jakimś zadaniem, jesteś również bardziej skłonny je ukończyć. Nie poddawaj się nawet jeśli utkniesz.

Kiedy piszesz, kontynuuj pisanie, nawet jeśli nie podoba ci się to, co produkujesz. Trzymaj się tego, nawet jeśli czujesz presję braku odpowiedzi na maile lub inne niedokończone sprawy. Musisz przebrnąć przez nielubiane zadania, żeby dotrzeć do celu.

Jeśli pozwolisz wybranemu zadaniu przesunąć się i zrezygnujesz z niego na rzecz czegoś innego, co w tej chwili wydaje się łatwiejsze, możesz zacząć sprawdzać więcej pozycji na swojej długiej liście rzeczy do zrobienia. Ale to da ci puste poczucie spełnienia. Wybierz jedno zadanie, ukryj swoją długą listę i zabierz się do pracy.

A kiedy ktoś zapyta cię, jak minął twój dzień, twoja odpowiedź będzie brzmiała: "Świetnie! Ta prezentacja/ mail/ rozmowa, którą odkładałem na tak długo? Jest już załatwiona."

 

Autor: 
Peter Bregman, Tłum. Paulina Leopold

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.