Szkoły i przedszkola przygotowują się na powrót dzieci

Zdjęcie: Pixabay

Od jutra najmłodsi uczniowie i pierwszoklasiści będą mogli wrócić do swoich nauczycieli. Szkoła im. Christo Botewa w Mezdra wygląda ponuro, kiedy jest pusta - powiedział portier Valentin Yotov dla Nova TV. Nie podoba mi się ta sytuacja. Jesteśmy przyzwyczajeni do przebywania z dziećmi, biegania, do spędzania czasu tutaj.” - dodał.

Aby zapewnić młodym uczniom odpowiednie warunki higienistka Yordanka Krasteva pracuje nawet w dni wolne. Ogrzewanie jest włączane na godzinę lub dwie, aby budynek się nie wychłodził i jest wietrzony każdego dnia.

Jeśli chodzi o koszty, zaoszczędziliśmy około 15-20 tysięcy leva - powiedział dyrektor Ivan Ivanchev. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont oraz zakup większej liczby kamerek do nauki zdalnej, które są niezbędne dla dzieci z miasta oraz tych, z pobliskich wiosek, które uczą się w naszej szkole. W szczególności, gdy z jakiegoś powodu są nieobecni w klasie oraz jeśli z powodu pandemii dzieci będą musiały zostać w domu.

Ten kto z powodu choroby zostaje w domu, widzi nauczyciela, widzi to czego uczy. Dlatego zawsze jest w co inwestować. - mówi dyrektor.

W przedszkolu “Europejczycy” również przygotowują się na powrót dzieci. Ogrzewane nie jest wyłączone, po prostu zmniejszyliśmy je do maksimum. Chodziło o to, aby pomieszczenia były ciepłe, żeby dzieciom było wygodnie i przytulnie - powiedziała dyrektorka przedszkola Plamena Tsvetanova.

Natomiast część rodziców i nauczycieli martwi się wirusem. Po wynikach ankiety przeprowadzonej wśród rodziców, wiemy, że 70% rodziców pozwoli dzieciom wrócić do przedszkola, 30% nadal ma obawy – dodaje dyrektorka.

Przepis 5-ty jest kategoryczny – dzieci mogą być nieobecne do 20 dni z notatką od rodzica lub dokumentem od lekarza rodzinnego potwierdzającym chorobę. Tak więc w praktyce te 30% rodziców, którzy boją się posłać swoje dzieci do przedszkola, albo złamie prawo i zostaną ukarani, albo będą musieli zwrócić się do lekarza.

Autor: 
Tłum. Yasmeen Ibupoto

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.