Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdza pierwszy „domowy” test na COVID-19

Amerykańska Agencja Żywności i Leków podaje, że we wtorek zatwierdzony został pierwszy test domowego użytku wykrywający koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki uzyskuje się już po 30 minutach.

Jednorazowy test stworzony przez firmę Lucira Health został dopuszczony do użytku, a osoby powyżej 14-stego roku życia, u których podejrzewa się koronawirusa, będą mogły wykonywać go same poprzez pobranie wymazu z nosa, podaje Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

„Mimo, że testy diagnostyczne do pobierania wymazu w domu, zostały dopuszczone do użytku już wcześniej, nowe testy nie tylko mogą być wykonane całkowicie samodzielnie, lecz także ich wynik może być uzyskany bez wychodzenia z domu”. Wyjaśnia Stephen Hahn- członek komisji Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.

Zestaw testowy może być także używany w szpitalach i miejscach opieki zdrowotnej, jednakże próbki powinny zostać pobrane przez pracownika medycznego, o ile osoba nie ukończyła czternastego roku życia, podaje osoba nadzorująca.

Mimo że szereg pozytywnych wiadomości od dwóch wiodących firm farmaceutycznych- Moderna i Pfizer na temat potencjalnych szczepionek, wzbudził nadzieje w zwalczaniu choroby, wykonywanie testów na obecność COVID-19 jest wciąż kluczowym czynnikiem w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak wyjaśnia Jeff Shuren, dyrektor Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego, FDA,

„Z niecierpliwością czekamy na aktywną współpracę z twórcami testów, tym samym wpierając dostępność testów domowego użytku”.

W sobotę, zaledwie osiem dni po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone całkowitej liczby 10 milionów przypadków osób zakażonych wirusem, padł nowy rekord zachorowań i wynosi on 11 milionów.

Autor: 
Reuters, Instytut Dziennikarstwa w Londynie Tłum. Agata Piotrowska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.