Na ratunek skórze!

Nasze ciało odzwierciedla zmieniające się pory roku. Latem towarzyszy nam brązowa opalenizna, a jesienią i zimą większość z nas cierpi na wysuszoną skórę, zwłaszcza rąk.

Budowa i właściwości

 Zaskakujący jest fakt, że skóra to największy narząd w organizmie człowieka. Wydaje się niepozorna, cienka i małoistotna. Jednak skóra pełni wiele istotnych zadań. Najważniejszą jej funkcją jest ochrona i izolacja przed czynnikami zewnętrznymi. Pełni również rolę termoregulatora, a także odbiera bodźce ze środowiska. Składa się z naskórka, w którym syntezowany jest barwnik – melanina, od niego między innymi zależy kolor skóry. Druga warstwa to skóra właściwa jest ona najgrubszą warstwą. To w niej mieszczą się naczynia krwionośne, nerwy, gruczoły i mieszki włosowe. Pod skórą znajduje się tkanka podskórna, która odpowiada za utrzymanie stałej temperatury i chroni narządy wewnętrzne.

Sezon ratunkowy

 Wydaje nam się, że latem, gdy słońce zapewnia nam opaleniznę, to nasza skóra jest zadowolona. Wakacyjny odpoczynek nad morzem: kąpiele w słonej wodzie i promienie słońca to wyzwanie dla naszej skóry. Okres przejściowy, jakim jest jesień, jest odpowiednim czasem, aby zregenerować skórę po lecie i przygotować ją na mroźne, zimowe dni.

Pielęgnacja

 Podstawowym punktem jest oczywiście nawilżanie skóry codziennie. Należy dobrać odpowiedni krem do potrzeb naszej skóry. Uwzględnić należy typ skóry, problemy, wiek i przeznaczenie. Dla wielu osób nawilżanie całego ciała to olbrzymie wyzwanie. Jednak z upływającym wiekiem, przekonujemy się, jak jest to ważne. Chłodniejsze dni to motywujący okres do używania ochronnych pomadek do ust, które są szczególnie narażone.
 Chociaż nasza, polska jesień lubi płatać nam figle odnośnie temperatury, trzeba mieć na uwadze promienie słoneczne. Nawet jesienią należy chronić skórę i stosować krem z filtrem.
 Oczyszczanie skóry to codzienny rytuał każdego z nas. Kobiety noszące makijaż powinny myć twarz kompleksowo. Sam płyn micelarny to za mało. Najlepiej wykonywać oczyszczanie dwuetapowe. Po zmytym makijażu użyć produktu do mycia z wodą.
 Poświęćmy czas naszej skórze. Dbajmy o jej złuszczanie i regenerację. Warto robić regularne spa. Peeling zapewnia nam złuszczanie naskórka. Nie tylko usuwa zniszczony naskórek, ale także pobudza skórę, uelastycznia i poprawia koloryt. Peeling nie stosuje się tylko na twarz, również na całe ciało. Kolejny krokiem dla skóry jest stosowanie maseczek. Jej rodzaj należy wybrać odpowiednio do swoich potrzeb.
 Ostatni i najważniejszy punkt to nasza dieta i nawadnianie organizmu. Wszystko, co jemy i dostarczamy do organizmu, przekłada się na naszą skórę. Prawidłowo zbilansowana dieta, dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Szczególnie istotne dla skóry są witaminy E, A, B i C, dlatego warto uwzględnić w diecie dużo owoców i warzyw. Niezbędne jest właściwe nawadnianie, skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia od środka. Woda zapewnia piękny wygląd skóry, a co istotne: opóźnia procesy starzenia.

 Wszystko to może wydawać się czasochłonne i wymagające. Nic bardziej mylnego! Są to proste kroki, które są niezbędne do pielęgnacji skóry. Kto z nas nie marzy o pięknym wyglądzie? Wszystko zależy od stanu naszej skóry. To ona pokazuje odznaki starzenia i zaniedbania. Domowe spa to świetne rozwiązanie! Relaks z korzyściami dla ciała. Warto poświęcić sobie czas, aby odjąć zbędnych lat.

Autor: 
Kinga Krawczyńska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.