Jedno na czworo dzieci w Bejrucie nie ma dostępu do edukacji

Jak podaje Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) aż jedna czwarta dzieci w wieku wczesnoszkolnym w Libanie wciąż nie może uczęszczać do szkoły po destrukcyjnej eksplozji, do której doszło w bejruckim porcie w zeszłym miesiącu.

„Przy 163 szkołach zniszczonych w wyniku eksplozji w Bejrucie, co najmniej 1 na 4 dzieci w mieście jest teraz pozbawionych dostępu do edukacji” - napisano w oświadczeniu. IRC przyznał, że szacunki opierały się na samym wpływie wybuchu i nie uwzględniały wpływu wciąż panującej pandemii koronawirusa. „Liczba uczniów zarejestrowanych w szkołach zniszczonych przez wybuchy przekracza 85 000, a naprawa najbardziej zniszczonych budynków może zająć nawet rok.”

W skutku masowej eksplozji zapasów azotanu amonu w bejruckim porcie 4. sierpnia zmarło 190, tysiące zostało rannych, a budynki w okolicznych dzielnicach mieszkalnych zostały zrównane z ziemią. Był to druzgocący cios dla kraju, który w dodatku boryka się z najgorszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci, spowodowanym przez działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19.

IRC przyznaje, że powolne tempo odbudowy miasta, obawy rodziców dotyczące kosztów i bezpieczeństwa transportu do nowychplacówek, a także fakt, że dzieci zamiast do szkół wysyłane są do pracy, aby pomóc finansowo swoim rodzinom, mogą sprawić, że uczniowie jeszcze długo nie wrócą do klas.

„Przewidujemy, że we wrześniu tego roku liczba dzieci uczęszczających do szkół drastycznie zmaleje, a wraz z upływem roku wskaźnik porzucania nauki na rzecz podejmowanej pracy będzie coraz wyższy” - powiedział Mohammad Nasser pełniący obowiązki dyrektora libańskiej organizacji humanitarnej.

Szkoły w Libanie nie zostały jeszcze ponownie otwarte w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa, które po wybuchu poszybowały w górę, osiągając przytłaczający wynik powyżej 35 000 zakażeń, w tym co najmniej 340 odnotowanych zgonów.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

dailysabah.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.