Mam bardzo skąpą miesiączkę – czy jest w tym coś złego?

Czytelniczka portalu Amelias „Snålis” ma bardzo skąpe miesiączki i obawia się, że mogą one wpłynąć na jej płodność. Tym tematem zajmie się ginekolog.

Pytanie: Przez całe życie mam nieprawdopodobnie skąpe miesiączki. Dzień pierwszy – krwawię delikatnie. Do tego stopnia, że potrzebuję użyć tamponu czy podpaski. Dzień drugi – trochę krwi widać jedynie podczas wizyty w toalecie. Dzień trzeci – to już koniec miesiączki. Zawsze uważałam to za wspaniałe, jednak teraz mam 33 lata i zaczynam myśleć nad założeniem rodziny. Martwię się, że coś może pójść nie tak, że komórka jajowa może nie dojrzeć wystarczająco? Moja mama miała również tak skąpą miesiączkę, jednak urodziła mnie bezproblemowo./Snålis

Ginekolog o skąpych miesiączkach: ”W twoim przypadku nie ma się czego obawiać”

Krwawienia menstruacyjne wahają się w przypadku różnych kobiet, jednak w zwyczaju jest to między 30-50 ml. Głównie kobiety, których krwawienie jest bardziej obfite, mogą być narażone na problemy zdrowotne, w postaci anemii. Może ona prowadzić do zmęczenia i kołatania serca.

Ty, jako osoba, która krwawi mniej – nie masz powodów do zmartwień, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że twoja mama miała tak samo. Twoja historia jest bardzo ważna, abym mogła cię ocenić tak, jak zwykle to robię. Ważne jest, aby rozwiać wszelki niepokój oraz wykluczyć związek z zaburzoną płodnością czy dojrzewaniem komórki jajowej.

Gdyby twoje miesiączki gwałtownie stały się skąpe, zaczęłabym się zastanawiać…

Gdybyś napisała, że Twoje przechodzenie menstruacji zmieniło się gwałtownie i zaczęłaś krwawić o wiele mniej, mogłabym na przykład rozważać ciążę (można być w ciąży i krwawić mniej, lecz wciąż), chorobę tarczycy, zaburzenia hormonalne spowodowane wahaniami wagi / stresem / nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub na przykład podejrzewałabym zespół policystycznych jajników, a może nawet „wczesną menopauzę”.

Nie piszę o wszystkich powyższych dolegliwościach, aby cię martwić, lecz po to, aby inni czytelnicy mogli się z tym zapoznać. Jeśli zaczęłaś myśleć o macierzyństwie, uważam, że dobrym pomysłem będzie umówienie wizyty u ginekologa na rutynowe badania kontrolne oraz rozmowy dotyczące płodności.

Autor: 
Tłum. Marzena Mamuszka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.