Starbucks Polska w współpracy z EcoBean chce wprowadzić słomki z fusów po kawie.

Mat. prasowe 

Starbucks Polska nawiązuje współpracę z polskim startupem EcoBean. Wspólnie pracują nad możliwością stworzenia słomek wykonanych ze zużytych fusów kawowych pochodzących z kawiarni. Nowe biodegradowalne słomki mają spełniać wymagania ,,dyrektywy plastikowej”.  

Firma podejmuje się kolejnego wyzwania i wraz ze startupem wywodzącym się z Politechniki Warszawskiej, rozpoczyna testy nad ekologicznymi słomkami wykonanymi w całości ze zużytych fusów kawowych. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na rynku kawiarnianym w Polsce. Nowe biodegradowalne słomki mają spełniać wymagania tzw. dyrektywy plastikowej zakazującej od lipca tego roku wykorzystania wielu biodegradowalnych polimerów w produkcji słomek do napojów. To kolejny krok Starbucks na drodze do osiągnięcia globalnego celu, którym jest ograniczenie liczby odpadów i emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku. Rok wcześniej Starbucks wyszedł z inicjatywą pod hasłem ,,Zabierz fusy do domu", oferując swoim gościom za darmo zużyte fusy do wykorzystania jako ekologiczny środek do czyszczenia domu czy kawowy peeling do ciała. Akcja, której celem jest ponowne wykorzystanie surowca, cieszy się w Polsce dużą popularnością szczególnie wśród osób żyjących zgodnie z ideą zero waste. Niedawno również Starbucks odpowiedział na prośbę Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i jako jedna z lokalnych kawiarni przekazał swoje fusy po kawie do posypywania alejek jako alternatywy dla piachu i drogowej mieszanki solnej.  

Za projektem słomek stoją m.in. pracownicy Politechniki Warszawskiej, którzy z fusów kawowych produkują brykiet. 

,,Wierzymy, że badania EcoBean już wkrótce odbiją się echem w całej branży gastronomicznej. Od początku wspieramy projekt i obecnie przechodzimy do kolejnego etapu, czyli fazy testów, w której nasze kawiarnie będą oddawały do EcoBean kawowe fusy, z których mają być wytwarzane słomki i inne przedmioty przyjazne środowisku. Do niedawna fusy po kawie były traktowane jako odpad, teraz znajduje się coraz więcej sposobów na ich ponowne wykorzystanie. Kawowe słomki to tylko jeden ze świetnych pomysłów. Samo ponowne użycie fusów pozwoli nam już wkrótce ograniczyć ilość oddawanego do atmosfery CO2 o nawet 400 kg na tonę. Co równie ważne, zamieniając papierowe słomki, ratujemy drzewa, które nadal mogą pochłaniać pyły i dwutlenek węgla z powietrza – powiedziała Kasia Pijanowska, Marketing Manager w Starbucks Polska. 

Początkowo w ramach testów surowiec będą przekazywać producentom 22 kawiarnie z Warszawy. Fusy trafią do tzw. EcoBoxów, a gdy te się wypełnią, zostaną odebrane i trafią zakładu EcoBean. 

Autor: 
tłum: Patrycja Kwaśniewicz
Źródło: 

Property Design / Biznes Newseria

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.