Samica albatrosa o imieniu Wisdom, najstarszy znany ptak na świecie, doczekała się pisklęcia

Wisdom wysiadująca poprzednie jajo. Szacuje się, że ta samica albatrosa ciemnolicego wychowała w swoich życiu ponad 35 piskląt. Zdjęcie: Madalyn Riley/USFWS Pacific Region  

W wieku 70 lat, samica albatrosa ciemnolicego imieniem Wisdom (ang. Mądrość - przyp. tłum.) doczekała się kolejnego pisklęcia.  

Uważana za “najstarszego znanego ptaka w historii,” Wisdom przeżyła swoich poprzednich partnerów godowych, a także biologa Chandlera Robbinsa, który zaobrączkował ją po raz pierwszy w 1956 roku.  

Pisklę Wisdom wykluło się 1 lutego na terenie rezerwatu Midway Atoll na północnym Pacyfiku. Ponad milion albatrosów powraca w to miejsce co roku, aby gniazdować. 

Według amerykańskiej Służby Połowu i Dzikiej Przyrody (USFWS), ojcem pisklęcia jest wieloletni partner Wisdom, Akeakamai, z którym odbywa gody od 2010 roku. Służba dodaje także, że albatrosy znajdują swoich partnerów podczas “imprez tanecznych”. 

“Uważamy, że Wisdom miała wielu partnerów,” mówi dr Beth Flint z USFWS. “Choć albatrosy wiążą się na całe życie, mogą znaleźć nowego partnera, jeśli to konieczne - na przykład wtedy, kiedy przeżyją poprzedniego partnera.” 

Zdaniem USFWS, Wisdom doczekała się w swoim życiu ponad 30 piskląt. 

Sean Dooley, menadżer ds. spraw publicznych organizacji BirdLife Australia, bardzo się ucieszył z tych wiadomości. 

“Ponieważ Wisdom gniazduje tylko co 2 lata, miłośnicy ptaków z całego świata bacznie obserwują, czy dała radę powrócić i zbudować gniazdo,” mówi Dooley. “Ptaki te napotykają tak wiele przeciwności losu, że ich powrót zawsze jest powodem do świętowania.” 

Dooley dodaje, że oprócz powolnego rozmnażania się morskich ptaków takich jak albatrosy, do ich ciężkiej sytuacji przyczyniło się również rybołówstwo. Kolejnym problemem są zmiany klimatu. 

“Zmiany temperatury wody, oraz zmiany prądów morskich i wiatru oznaczają, że zwiększa się dystans, jaki muszą przelecieć te ptaki, aby znaleźć pożywienie, ponieważ ich ofiary przemieszczają się tam, gdzie woda jest chłodniejsza - to jest jak czarna chmura, która zawisła nad morskimi ptakami, w szczególności nad albatrosami.” 

W kwestii wieku Wisdom, Dooley komentuje: “wiele dzikich zwierząt jest w stanie się rozmnażać w późnym wieku. Tylko naczelne i walenie mogą żyć jeszcze długo po utracie zdolności do reprodukcji. 

“Dla nas, ludzi, wydaje się to niezwykłe, jednak nadal próbujemy określić, czy taki stan rzeczy jest typowy dla tych niesamowitych ptaków.” 

Wisdom jest częścią jednego z najstarszych cykli badań dotyczących obrączkowania ptaków. 

“Każdego roku, kiedy Wisdom powraca, uczymy się coraz więcej na temat tego, jak długo żyją ptaki morskie, i jak wiele piskląt mogą wychować,” powiedziała Flint w rozmowie z Honolulu Star Advertiser.  

Dooley dodaje: “W świecie ptaków długowiecznością mogą pochwalić się również papugi, szczególnie kakadu. 

“W niewoli zdarzały się osobniki osiągające wiek niemal 100 lat. Notowano przypadki 80- i 90-letnich ptaków. Nawet w naturze oczekiwana długość życia kakadu wynosi co najmniej 30 lub 40 lat, jeśli nie więcej. 

“Australijskie ptaki z reguły żyją dłużej niż ich pobratymcy żyjący na północnej półkuli, ponieważ nie muszą się mierzyć z równie ciężkimi warunkami.” 

Według Dooleya, albatrosy są w podobnej sytuacji: “śmierć dorosłych ptaków ma poważniejsze skutki, ponieważ inwestują one tak wiele w wychowywanie pisklęcia.”  

Autor: 
Natasha May, tłum.: Jagoda Chudzińska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.