Ratownictwo morskie prosi o ostrożność

Centrum Ratownictwa Morskiego „Finisterre” otrzymało raport o obserwacji waleni, które „niebezpiecznie” zbliżają się do łodzi 

Salvamento Marítimo wzywa do ostrożności statki pływające po u wybrzeży Fisterry, w prowincji A Coruña, ponieważ zaobserwowano tam grupę dużych waleni, z którymi spotkanie może być niebezpieczne.Centrum Ratownictwa Morskiego „Finisterre” otrzymało raport o obserwacji waleni, które „niebezpiecznie” zbliżają się do łodzi znajdujących się w rejonie zatoki Fisterra.Zawiadomienie, opublikowane przez Salvamento na jego profilu na Twitterze, zostało rozpowszechnione w celu podjęcia środków ostrożności w obszarze obserwacji. 

W ostatnim czasie coraz częściej zbliża się orka do wybrzeża galicyjskiego. Latem ubiegłego roku było kilka przypadków tego typu.Podobnie jak we wrześniu, kiedy zaatakowano okręt hiszpańskiej marynarki wojennej, żaglówkę Mirfak. Spotkanie odbyło się na wodach Corrubedo, A Coruña. Orki oderwały wtedy część steru od hiszpańskiej łodzi. Według Efe, inna francuska żaglówka również ucierpiała w wyniku ataku orki w pobliżu wysp Ons, Pontevedra. 

WSPÓLNY PRZEPŁYW PRZEZ RIAS BAJAS 

Alfredo López, biolog z Koordynatora badań nad ssakami morskimi (Cemma) z Nigrán, Pontevedra, wyjaśnił, że „to, co wydarzyło się zeszłego lata, wcale nie jest normalne”. W oświadczeniu dla Efe powiedział, że przez większość czasu te ssaki „ignorują łodzie”.Dowiedziawszy się o incydencie, Salvamento Marítimo przekazał w radio ostrzeżenie dla statków znajdujących się w tym rejonie: „Zawiadomienie radiowe w Rías Bajas w związku z obserwacją orków w okolicy. Statki proszone są, o unikanie prób zbliżania się do nich i meldunek w przypadku ich zaobserwowania”. 

„Pojawiają się tu raz lub dwa razy w roku” - mówi López. Cemma jest również w kontakcie z innymi badaczami z południowej Hiszpanii, którzy zawsze donoszą, że widzą te walenie w Zatoce Kadyksu.Rías Baixas, przybrzeżny obszar Galicji, jest miejscem przelotu tuńczyka, jednej z ulubionych ofiar orki podczas ich migracji na północ. Sam López zaznaczył, że w następstwie „potężnego przepływu tuńczyka”, który będzie miał miejsce w ciągu najbliższych kilku dni możliwe jest, że pojawi się ich więcej. 

Autor: 
TŁUMACZENIE: ALEKSANDRA SZUPKE
Źródło: 

EUROPA PRESS. WWW.ELMUNDO.ES EUROPA PRESS. WWW.ELMUNDO.ES

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.