Nasza osobowość nie jest niezmienna

Według psychologa Benjamina Hardy’ego „osobowość to umiejętność do nabycia, taka jak chodzenie”.

O ile wiemy, że możemy wpływać na nasze ciało, przybierając na wadze, tracąc kilka kilogramów czy też ćwicząc mięśnie brzucha, nie zdajemy sobie dostatecznie sprawy z tego, że w naszym zasięgu jest również zmienienie swojej osobowości. Przez długi czas, osobowość była traktowana jako coś sztywnego i statycznego. I tak na przykład wciąż obowiązująca, zeszłowieczna teoria głosi, że po przekroczeniu pewnego progu, około trzydziestki, osobowość już się nie rozwija. Psycholog Benjamin Hardy tłumaczy to tym, że po przekroczeniu trzydziestki zazwyczaj się ustatkowujemy i przeżywamy mniej nowych doświadczeń. „Próbując nowych rzeczy, osobowość będzie się zmieniała, ponieważ będzie się znajdowała poza swoją strefą komfortu” dodaje.

Według niego osobowość nie jest niczym stałym, ewoluuje ona w naturalny sposób. Moglibyśmy nawet, twierdzi, świadomie wpływać na niektóre rysy naszego charakteru, dostosowując go do naszych życzeń.

Benjamin Hardy uważa, że najważniejsze jest uświadomienie sobie, że możemy zmieniać swoją osobowość. Ta możliwość może nawet być postrzegana jako czynnik wyzwalający. Problemem jest nie to, „że nie możemy się zmienić, lecz raczej to, że nie wierzymy, iż jesteśmy do tego zdolni” tłumaczy.

Od jakichś dziesięciu lat, dbamy coraz bardziej o nasze, fizyczne i psychiczne, samopoczucie. Pociąg do medytacji, zdrowego odżywiania się czy uprawiania sportu są na to najlepszym dowodem. Choć te aktywności mogą oczywiście zmienić pewne aspekty naszej osobowośći (i tak, na przykład, wypoczęta i regularnie uprawiająca sport osoba będzie prawdopodobnie usposobiona bardziej optymistycznie), ich celem nie jest przecież poprawienie naszej osobowości.

Konieczny trening

Wiebke Bleidorn, profesor psychologii na Uniwersytecie Davisa w Kalifornii twierdzi, iż osobowość każdego z nas ewoluuje z biegiem lat: idąc do szkoły, przeprowadzając się, przeżywając pierwsze zakochanie itd. Zmieniamy się nawet w podeszłym wieku: mamy wtedy skłonność do samooponowania i powagi.

Dla chcących zmienić jakąś cechę swojego charakteru, profesor radzi zapisanie się na psychoterapię. Jest ona często postrzegana jako remedium na stres i problemy w związkach, lecz Wiebke Bleidorn zapewnia, że terapia pozwala również pracować nad osobowością pacjentów.

Aby zmienić pewne rysy charakteru, niezbędny jest trening. „Osobowość to umiejętność do nabycia, tak jak chodzenie” mówi Benjamin Hardy. Choć przyznaje, że niektóre przeobrażenia naszej osobowości są trudniejsze do osiągnięcia niż inne, jest on przekonany, że praca i trening pozwalają przekroczyć wszelkie ograniczenia.

Autor: 
Léah Boukobza, Tłum. Bazyli Chara
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.