Proste sposoby na zmniejszenie wykorzystania plastiku w domu

Używając mniej plastiku (a w szczególności plastiku jednorazowego użytku ) pozytywnie przyczyniasz się do światowego problemu, a tym samym do własnego zdrowia. A kto wie, możesz też uratować życie żółwia. Unikanie plastiku nie zawsze jest łatwe, ale dzięki tym wskazówkom twoje działanie będzie miało znaczenie. 

Mniej plastiku dla środowiska 

Najpierw zacznijmy od wpływu plastiku na środowisko. Dlaczego w ogóle powinniśmy go unikać? Bez wątpienia słyszałeś o jego ilościach unoszących się w oceanach i znajdujących się na plażach. Może nawet widziałeś to na własne oczy. Większość materiałów pływających w oceanie to butelki, kubki, plastik z filtrów papierosowych, słomki i inne makroplastiki. Po zanieczyszczeniu wody substancjami chemicznymi plastik jest jednym z największych problemów Ziemi wytwarzanych przez człowieka. Szacuje się, że każdego roku do morza trafia około 8 milionów ton plastiku. To dużo. 

Plastik szkodzi 

Szkody, które powoduje plastik, są ogromne. Prawdopodobnie widziałeś już filmy z fokami z pierścieniami na szyjach, wielorybami pełnymi plastiku czy żółwiami z torbami na głowach. To tworzywo przyciąga między innymi żółwie, ponieważ wygląda to jak meduza, a one z kolei są ich głównym źródłem pożywienia. Wieloryby często połykają go przez przypadek, otwierając usta podczas połykania wody.  Ale to nie tylko one bywają narażone, mniejsze ryby również „jedzą” plastik. Z czego w przyszłości mogą one trafić na nasz stół. Jak? Zjadane mikrodrobiny plastiku, trafiają do tłustych części zwierząt, które są dokładnie tymi, które jemy. Nawet jeśli jesteś weganinem, spożywasz go. Jakim cudem? Z powodu soli. Jeden kilogram zawiera około 600 mikroplastików. Oznacza to, że jeśli zjesz około 5 gramów soli (a prawdopodobnie jesz więcej), zjadasz trzy mikroplastiki dziennie. To około 1100 mikroplastików rocznie. Nie dobrze ci?  Rozumiemy. 

Dlatego, aby lepiej dbać o środowisko i własne zdrowie, rozsądnie jest używać mniej plastiku. Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki. 

Kuchnia 

Niezależnie od tego, czy jesteś smakoszem, wróżką gotowania czy królową jedzenia na wynos, plastik z pewnością znajduje się w twojej kuchni. Na szczęście istnieje wiele opcji, dzięki którym ta liczba będzie się stopniowo zmniejszać. W jaki sposób? 

 • Plastikowe szczotki do naczyń można łatwo zastąpić drewnianymi, najlepiej z wymienną główką. Bonus: drewno jest też znacznie ładniejsze niż jasnoniebieski czy czerwony plastik, prawda? Też tak myślimy. 
 • Twoja połowa awokado w lodówce lub wczorajszy posiłek muszą jakoś doczekać następnego dnia, więc plastikowa folia jest strasznie przydatna. Ale nie jest to zbyt przyjemne dla środowiska. Zamiast tego wybierz owijki z wosku pszczelego lub wegańskie torby wielokrotnego użytku, które można czyścić wodą. 
 • Czy wiesz, że są torebki herbaty, z których plastik wycieka prosto do niej? Aby w jak największym stopniu go unikać, najlepiej kupować sypką z zaparzaczem. Jest to również dużo smaczniejsze. W torebkach z herbatą znajdziesz tylko „pył herbaciany”. 
 • Ścierki do naczyń wykonane z bawełny organicznej można znaleźć prawie wszędzie. Co więcej, bez plastikowego opakowania. 
 • Papier kuchenny, który możesz prać? Istnieje – zrobiony z bambusa. Oszczędza plastik i pieniądze. 

Łazienka 

Pielęgnacja bez rezygnacji z luksusu? Pięć lat temu trzeba było przeprowadzić wiele badań, ale teraz to bułka z masłem. 

 • Wymień plastikową szczoteczkę do zębów na bambusową. Bonus: bambus jest antybakteryjny. 
 • Zastąp plastikowe patyczki do uszu czy płatki na bambusowe. Tak to istnieje! 
 • Jak długo wytrzymuje twoja szczotka do włosów? Wymień na drewnianą! 
 • Może zaczniesz korzystać z produktów w szklanym bądź papierowym opakowaniu? A korzystałeś już może z mydła w kostce do mycia włosów? Daj swojemu organizmowi czas na przyzwyczajenie się do tego i pamiętaj, aby użyć kostki z odżywką. To też istnieje! 
 • Czy myjesz twarz wacikami albo ściereczkami do demakijażu? Często są one pakowane w plastik, co ciężko poddaje się recyklingowi. Może wybierz waciki wielokrotnego użytku albo bambusowe? 
 • Prawdopodobnie słyszałeś o kubeczku menstruacyjnym. Jest wykonany z silikonu i można go zostawić na wiele godzin. Kupujesz takie coś raz na parę lat! Tamponów oraz podpasek nie można poddawać recyklingowi. 
 • Artykuły spożywcze 

Podstawa to własna płócienna torba, którą zabierasz ze sobą na zakupy. Ale istnieje jeszcze więcej sztuczek! 

 • Kupuj owoce i warzywa na rynku. Przynoś własne torby, aby uniknąć plastikowych opakowań. 
 • Idąc po chleb, weź ze sobą własną torbę. Większość toreb papierowych nadal zawiera plastik. 
 • Wybieraj warzywa bądź owoce bez opakowań i soki w szklanym opakowaniu. 
Autor: 
Tłum.: Julia Gortat

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.