Angelina Jolie sprzedaje obraz, który Churchill dał w prezencie Franklinowi D. Rooseveltowi

LONDYN - Obraz Winstona Churchilla, który jest kawałkiem zarówno politycznej, jak i hollywoodzkiej historii, zostanie wystawiony na aukcję.

W poniedziałek dom aukcyjny Christie's ogłosił, że marokański krajobraz "Wieża meczetu Księgarzy" (ang. "Tower of the KoutoubiaMosque") - prezent od Churchilla dla prezydenta USA Franklina D. Roosevelta - zostanie sprzedany w przyszłym miesiącu przez Angelinę Jolie z szacowaną ceną od 1,5 mln funtów do 2,5 mln funtów (od ok. 7 665 080 zł do ok.12 776 312 zł).

Obraz XII-wiecznego meczetu o zachodzie słońca w Marrakeszu, z górami Atlas w tle, jest jedynym obrazem, który brytyjski przywódca II wojny światowej ukończył podczas konfliktu 1939-45.

Namalował go po konferencji w Casablance w styczniu 1943 roku, podczas której Churchill i Roosevelt planowali pokonanie nazistowskich Niemiec. Po konferencji obaj przywódcy odwiedzili Marrakesz, ponieważ Churchill chciał pokazać Rooseveltowi piękno tego miasta.

"Roosevelt był pod wrażeniem i uważał, że jest niesamowity" - powiedział Nick Orchard, szef działu współczesnej sztuki brytyjskiej w Christie's. Powiedział, że Churchill uchwycił ten widok na "wspaniałym, sugestywnym obrazie" i podarował go Rooseveltowi jako pamiątkę z podróży.

Churchill był zapalonym artystą amatorem, który ukończył około 500 obrazów od momentu zajęcia się malarstwem w wieku 40 lat. Orchard powiedział, że "światło w Maroku i nad Marrakeszem było czymś, co pasjonowało Churchilla" imalował je wciąż na nowo.

"Kochał suche powietrze, światło, słońce i sposób, w jaki grało ono na krajobrazach" - powiedział. "I to jest doskonale widoczne na tym obrazie. Można dostrzec długie cienie i obracające się purpurowe góry, i pogłębiające się niebo - klasyczny czas zachodu słońca."

Obraz został sprzedany przez syna Roosevelta po śmierci prezydenta w 1945 roku i miał kilku właścicieli, zanim Jolie i partner BradPitt kupili go w 2011 roku.

Para rozstała się w 2016 roku i spędziła lata uwikłana w postępowanie rozwodowe, wśród spekulacji na temat podziału ich obszernej kolekcji sztuki. Zostali uznani za rozwiedzionych w 2019 roku po tym, jak ich prawnicy poprosili o wyrok wstępny, co oznacza, że dwie osoby zamężne mogą zostać uznane za będące w stanie wolnym, podczas gdy inne kwestie, w tym finanse i opieka nad dziećmi, zachowają się.

Obraz jest sprzedawany przez Jolie Family Collection w ramach aukcji współczesnej sztuki brytyjskiej Christie's, która odbędzie się 1 marca w Londynie.

Orchard powiedział, że dom aukcyjny ma nadzieję, że uda mu się ustanowić nowy rekord za dzieło Churchilla.

"Rekordowa cena na aukcji za Churchilla to około 1,8 mln funtów za obraz (ok. 9 196 083 zł), który moim zdaniem nie jest tak ważny jak ten" - powiedział. "Uważam również, że jest to prawdopodobnie jego najważniejsze dzieło".

Tłumczyła  Magdalena Nowicka

Autor: 
Jill Lawless
Źródło: 

apnews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.