Dziecko w dojrzałym wieku?

Sposób w jaki żyjemy, czekanie na właściwego partnera, kariera.... sprawiają, że ciąża, a tym samym rodzicielstwo coraz częściej schodzą na dalszy plan. Na pytanie, czy nie za późno na rodzicielstwo w wieku lat 40, odpowiadamy- nie!

Jeśli do ciąży nie dojdzie w ciągu 6 miesięcy uprawiania seksu bez zabezpieczeń, trzeba pomyśleć o wizycie u specjalisty leczącego bezpłodność.

Największą korzyścią wynikającą z ciąży w wieku lat 40-u jest dojrzałe rodzicielstwo. Czterdziestolatki są dojrzalsze emocjonalnie, zazwyczaj ustawione zawodowo i finansowo, mogą podejmować odpowiedzialne decyzje związane z rodzicielstwem i posiadaniem dzieci.

Największym problemem jest zajście w ciążę. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej maleją na nią szanse. Czterdziestolatki mają 40-50% szans na zostanie matkami, a to o wiele mniej niż w przypadku trzydziestolatek, które mają aż 75%. Istnieje też problem liczby komórek jajowych, z którymi rodzi się kobieta. W odróżnieniu od plemników, produkowanych w ciągu całego życia mężczyzny, kobiety rodzą się z określoną liczbą jajeczek, które starzeją się razem z nimi.

W późnym okresie życia, w celu wywołania ciąży, lekarz może zaproponować cykle spontaniczne, w czasie których możliwe będzie dokonanie zapłodnienia pozaustrojowego, o ile pozyska się dojrzałą komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Oprócz klasycznego zapłodnienia pozaustrojowego, są jeszcze inne metody, na przykład cykle spontaniczne z zamrażaniem embrionów. Większa liczba embrionów wprowadzonych do macicy za jednym podejściem pozwala na zwiększenie ich ilości, a tym samym powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego. Do technik zwiększających szanse na szczęśliwe in vitro należą aktywacja endometrium i magnetyczna selekcja spermy.

Kobiety bez cykli lub borykające się z cyklami nieregularnymi, mające problemy z owulacją, jajnikami policystycznymi, albo partnerem mającym zły spermogram, powinny natychmiast odwiedzić specjalistę leczącego bezpłodność. Wiek kobiety faktycznie może by

problemem przy zajściu w ciążę, ale nie można zapominać o wieku partnera. Chociaż mężczyźni fizycznie są zdolni do zapłodnienia w wieku 60-u a nawet 70-u, jakość ich spermy spada wraz z wiekiem.

Tak, czy inaczej późne rodzicielstwo to dojrzałe rodzicielstwo. "Starzy" rodzice też mają prawo korzystać z uroków posiadania dzieci.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

PR tekst/blick.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.