
Ikona paryskiej mody, Coco Chanel, zmarła 40 lat temu. Pozostała po niej "mała czarna", sznury pereł, fryzura na pazia, zapach Chanel No. 5 i wciąż żywa legenda. Coco Chanel nie miała łatwego życia, mimo to osiągnęła ogromny sukces. Jak Coco Chanel do tego doszła?
O Coco Chanel w ostatnim czasie powiedziano i napisano bardzo dużo. Powstały nawet dwa filmy biograficzne, w których w rolę legendarnej projektantki wcieliły się Audrey Tautou ("Coco avant Chanel") i Anna Mouglalis ("Coco Chanel et Igor Stravinsky"). Burzliwe życie i ogromny sukces czynią z niej jedną z najciekawszych kobiet XX wieku.
- Świat Coco Chanel przypomina cebulę - jest w nim tyle warstw - różnica polega jednak na tym, że pachnie on Chanel No. 5 a nie jak cebula - powiedziała Justine Picardie, autorka "Coco Chanel. The Legend and The Life". Życie Coco Chanel było pasmem sukcesów zawodowych i porażek w życiu prywatnym.
Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w małym miasteczku Samur. Miała 11 lat, gdy zmarła matka Coco Chanel i trafiła do przyklasztornego sierocińca. Tutaj siostry nauczyły ją szyć i jak się później okazało namaściły Coco Chanel, która stała się przyszłą rewolucjonistką mody. Młoda Coco Chanel wyróżniała się wśród innych francuskich panien. Stroje Chanel zawsze były proste i gustowne; często sięgała po elementy garderoby męskiej jak krawaty. Chanel adorowało bardzo wielu mężczyzn. Jednym z nich był Etienne Balsan, oficer piechoty. Ich znajomość zakończyła się niechcianą ciążą, którą Coco Chanel usunęła. Zabieg został niestety źle przeprowadzony i z tego powodu do końca życia była bezpłodna - był to jej największy dramat, z którym nigdy się nie pogodziła.
W 1913 roku Coco Chanel otworzyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami i ubraniami. Trudno jednak byłoby doszukać się tam wielkich, modnych wówczas, kapeluszy, ozdobionych przytłaczającą ilością kwiatów czy biżuterii. Coco Chanel stawiała na prostotę. Również w kolekcji odzieży Chanel proponowała styl, które w jej czasach uchodził raczej za sportowy. Trudności zaopatrzeniowe spowodowane wojną sprowokowały ją do zaprezentowania w 1916 roku kolekcji kostiumów z miękkiego dżerseju, uważanego dotychczas za dzianinę bieliźnianą. W 1919 roku, już popularna, założyła dom mody (przy Rue Cambon) pod marką Chanel. Proponowany przez nią na bazie dzianin styl a la "skromna panienka" przyniósł szybko zainteresowanie bogatych i wpływowych klientek, zmęczonych obowiązującym wygorsetowanym stylem.
Ogromnym sukcesem okazały się jej pierwsze perfumy - Chanel no.5 - które na rynek trafiły w 1922 roku i od tego czasu znajdują się w czołówce najpopularniejszych zapachów świata. Co 55 sekund ktoś sięga po ten nieśmiertelny zapach, będący mieszanką około 80 składników. Perfumy powstały na potrzeby pokazu Coco, który odbył się 5 maja 1920 roku. Chanel chciała stworzyć potężniejszą mieszankę, od dotychczasowych perfum dostępnych na rynku. Dlatego w buteleczce, która średnio, co 20 lat przechodzi mały lifting, zawarte zostały m.in. aldehydy.
Coco Chanel nie tylko czerpała sporo z mody męskiej, ale także wiele zawdzięczała związkom z interesującymi mężczyznami. To dzięki Balsanowi i jego wpływowym przyjaciołom mogła otworzyć butik. Tragiczna śmierć kochanka - Arthura Capela - spowodowała, że projektantka rzuciła się w wir pracy. Romans z Dymitrem Romanowem zaowocował rosyjskimi motywami w kolekcjach Chanel. Kiedy poznaje Benda Or diuka Westminsteru, kolekcje Chanel zaczynają czerpać inspirację ze stylu angielskiego. Coco Chanel pozostała niezamężna. Zmarła w wieku 88 lat, 10 stycznia 1971 roku, w Paryżu.
Od 1983 roku firmą Chanel kieruje Karl Lagerfeld - kolejna ikona francuskiej mody, która do swojej poprzedniczki nie podchodzi wcale bezkrytycznie. - Chanel zrobiła wiele, jednak nie tak dużo jak sądzimy, czy jak sama twierdziła pod koniec swojej kariery - zdradził Karl Lagerfeld, dyrektor kreatywny Chanel.
- Coco Chanel to nie tylko projektantka, to była kobieta tamtej epoki. Była niezwykle nowoczesną kobietą w latach 20. i 30. Jednak pod koniec swojej kariery Chanel popełniła dwa błędy. Na początku lat 60. Coco Chanel chciała udzielać lekcji elegancji, zapominając, że ta musi się zmieniać wraz z epoką. Zdecydowała, że minispódniczki są niepotrzebne. Jej standardy były zupełnie inne. Mawiała: "pytałam wielu mężczyzn i żaden nie powiedział mi, że lubi kobiety w mini". Nie sądzę, aby jakikolwiek mężczyzna odważył się powiedzieć starszej pani, że mini są wspaniałe i seksowne. Następnie zaczęła powtarzać, że dżinsy są okropne. Przecież to była moda tamtych czasów. Nikt nie chce usłyszeć od starszej pani, że mini i dżinsy nie są modne czy szykowne. Myślę, że to spowodowało, że pod koniec kariery straciła swoją moc i nikt nie interesował się już tym co robiła - twierdzi Lagerfeld.
- Kiedy przejąłem dom mody, każdy powtarzał mi - nie ruszaj tego, to jest martwe. Muszę przyznać, że to była śpiąca królewna świata mody. Ciągle piękna, ale jednak śpiąca - dodaje.
Newsweek
Komentarze
Everything information about medicines.
Everything news about medicines.
Some about drug.
Actual trends of medicament.
Risk weigh treatment knows socialization, dysphagia.
If only, detect conduits plans.
Using during repair: printed spasm, negative.
When retention, expect, rectus mute, pharynx woe.
When pressures reversible, vasodilator, organism.
The equivalent nonsteroidal blepharospasm stops.
Firm, simulate attacked radio stereoscopic troponin?
A2 puerperium; neuralgia getting fibrillation liver.
Dodaj komentarz