Zawsze i wszędzie- herbata.

’Moment przyjemności jest wiecznością, a filiżanka herbaty filiżanką ludzkości’, napisał Kakuzo Okakura w swojej znakomitej Książce o herbacie. O prawdziwości tego powiedzenia jesteśmy przekonani, ale, jak często cieszymy się herbatą i czy wiemy, jak na nas działa, w zależności od tego, kiedy ją pijemy, o jakiej porze dnia lub porze roku?

Jak często zaczynacie dzień od herbaty i czy wiecie jak wpływa ona na was przez cały dzień?

 

Rano.

Rankiem herbata pobudza, odświeża ducha i umysł, pobudza kreatywność i wzmacnia pragnienia.

W samo południe.

W południe herbata odpręża, odmładza i oczyszcza organizm, ułatwia trawienie, zwłaszcza ciężkostrawnych pokarmów, nawadnia spragniony organizm. Przy herbacie łatwo nawiązuje się przyjaźnie i prowadzi internetowe pogawędki.

Gdy powoli gaśnie dzień i wszystko cichnie.

Wieczorem herbata uwalnia od męczącego dnia, uspokaja, usypia, daje poczucie spokoju i zadowolenia, poprawia trawienie i zapewnia lepszy, spokojniejszy sen.

Nie musicie pić herbaty o jakiejś określonej porze roku, chociaż zimą herbata rozgrzewa, wypełnia długie wieczory, pobudza pragnienia, dodaje energii. Latem natomiast odświeża, zmniejsza zmęczenie, zaspokaja pragnienie, dostarcza witamin i mikroelementów, oczyszcza organizm z toksyn, podtrzymuje energię.

Czy wiecie, że herbata likwiduje i zmniejsza zmęczenie i senność zwłaszcza, gdy zmęczenie jest wynikiem wysiłku psychicznego? Krzepi i umożliwia lepszą pracę mięśni, reakcje są wtedy szybsze, co pomaga w codziennej pracy przeciętnych ludzi, ale i sportowców, pilotów, kierowców. Przy herbacie można pomarzyć, ale i bardziej się skoncentrować podczas duchowego i fizycznego wysiłku. Herbata pomaga w relaksacji, dodaje energii, zdrowia, jest narodowym napojem w wielu krajach, lekarstwem, rozrywką, sposobem na odpoczynek i pomocą w przyjaźni.

Filiżanka herbaty to najzwyklejsza rzecz na świecie, ale nawet taka banalna rzecz może stać się nową sztuką. Pozwólcie, by wam ten drogocenny napój rozbudził zmysły, a doświadczycie czegoś więcej niż relaks i uspokojenie.
 

Autor: 
PR/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.