Popcorn. Czy jest zdrowy i czy w ogóle należy go jeść?

Mało jest takich, którzy oglądając ulubiony film nie jedzą prażonej kukurydzy. A gdy idziemy do kina, zanim rozpocznie się film, zjadamy połowę wielkiej torby popcornu.

Popcorn to tak naprawdę popękane, „spuchnięte” ziarna kukurydzy. Są zdrowe i nawet zaleca się ich spożywanie.

– Niektórzy uważają popcorn za niezdrową żywność, ale on jest na prawdę zdrowy, mówi dietetyczka Ebi Langer.

– Nie tylko zawiera sporo błonnika, ma też mało kalorii, o ile oczywiście przyrządza się go bez tłuszczu. Ziarna są duże i szybko wywołują uczucie sytości. Dają też zadowolenie, a to z powodu swojej kruchości.

Niestety, jeśli go przyrządzimy w niewłaściwy sposób, popcorn może okazać się niezdrowy.

– Ziarna prażonej kukurydzy są lekkie i bardzo „zaraźliwe”, ludzie często z nimi przesadzają. Jedząc je w nadmiarze, przyswajamy zbyt dużo kalorii, ostrzega dietetyczka.

Jeden woreczek kukurydzy (100g) to 93 kalorie, 3g białka, 1,2g tłuszczu, 18g węglowodanów i 3g błonnika. Chodzi oczywiście o kukurydzę przyrządzoną z tłuszczem, bez dodatkowych polepszaczy smaku. Popcorn staje się kaloryczny, gdy jemy go z serem, masłem, karmelem. Wtedy też staje się niezdrowy.

Na przykład, 100 g popcornu z masłem zawiera 192 kalorie i nawet 15 g tłuszczu, a to pięć razy więcej niż zwykły popcorn. Dietetyczka radzi unika

popcornu z mikrofali, bo powszechnie wiadomo, że to tłuszcz i sól. Jeśli mimo wszystko chcecie popcorn z mikrofali, weźcie zwykłą papierową torebkę, włóżcie do niej kukurydzę i przygotujcie ją bez tłuszczu. W ten sposób będziecie pewni, że jecie niskokaloryczną, chrupiącą i zdrową przekąskę.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Viecernji.hr

Komentarze

Wysłane przez aga (niezweryfikowany) w
Hej, super artykuł, lecz mam pewne pytanie dodatkowe. Co sądzisz o takich wolnostojących automatach do robienia popcornu za pomocą gorącego powietrza? Tutaj np. takie są - https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-kuchni/maszyny-do-popcornu/ Mało kto o nich mówi, ale wpadły mi w oku. Bo niby, w teorii, popcorn powinien być zdrowy, tak? Masz jakieś doświadczenia z takim gadżetem, mozesz doradzić, czy warto kupić? Dzięki :)

Wysłane przez idiozeneboqo (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin 500mg</a> qpk.yabm.kobieta.facet.dziecko.e-magnes.pl.efj.bm http://mewkid.net/who-is-xandra/

Wysłane przez oteubir (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Without Prescription <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxil</a> mpv.auvw.kobieta.facet.dziecko.e-magnes.pl.goz.dc http://mewkid.net/who-is-xandra/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.