19 rzeczy, które introwertycy chcieliby przekazać swoim szefom

Introwertycy często odbierają świat w inny sposób niż ekstrawertycy. Dotyczy to wszystkiego, od tego, jak zachowują się w swoich prywatnych związkach po to, jak funkcjonują w pracy.

Fundamentalną różnicą pomiędzy tymi dwoma temperamentami jest sposób w jaki ludzie zyskują energię: introwertycy robią to spędzając czas w samotności w cichych, stonowanych otoczeniach, natomiast ekstrawertycy ładują swoje baterie w towarzystwie innych ludzi w otoczeniach bardziej pobudzających.

Warto zauważyć, że introwertyzm oraz ekstrawertyzm to spektrum. Ogrom ludzi plasuje się gdzieś pomiędzy tymi dwiema cechami osobowości w zależności od dnia czy sytuacji - nikt nie jest skrajnym introwertykiem bądź ekstrawertykiem.

W miejscu pracy, ludzie z tendencjami introwertycznymi mogą preferować komunikację pisemną zamiast werbalnej. Wolą pracę we własnym biurze lub boksie biurowym zamiast otwartej przestrzeni. A kiedy mają się odzywać podczas zebrania, wolą przygotować się wcześniej - dlatego proszę, nie zmuszaj ich do spontanicznych komentarzy.

Niemowy, jak są czasami nazywani, stanowią od jednej trzeciej do połowy populacji, ale stanowiska kierownicze są zdominowane przez ekstrawertyków - mimo, że wielu introwertyków posiada cechy, które pozwoliłyby im na bycie kompetentnymi liderami.

Poprosiliśmy samozwańczych introwertyków ze społeczności HuffPost aby powiedzieli nam, co chcieliby, aby ich szefowie wiedzieli na temat ich osobowości lub sposobu pracy. Oto co mają im do przekazania:

1. Częste spotkania są dla mnie męczące.

"Osobiste czy też wirtualne, potrzebuję czasu, aby odprężyć się po każdym z nich. Spotkania zaplanowane jedno po drugim to koszmar!" - Alicia G.

2. Nie odbieraj tego personalnie, kiedy nie chcę brać udziału w happy hour (szczęśliwej godzinie).

“W pracy jestem towarzyska, ale proszę, nie każ mi zbyt często spędzać czasu po godzinach z ludźmi, z którymi pracuję. Potrzebuję przerwy, aby odzyskać energię, której będę potrzebować następnego dnia. Raz na kilka miesięcy, w porządku. Co tydzień - to już męczące.” - Lauren T.

3. Mogę zrobić więcej, kiedy mam własną przestrzeń do pracy.

"Praca w otwartej przestrzeni to idealny sposób, aby zapewnić mi całkowity brak komfortu, który nie sprzyja mojej produktywności. Każde zakłócenie oznacza ogrom czasu i wysiłku z mojej strony, aby powrócić do powierzonego zadania. A potem staję się zrzędliwa ze względu na deadline'y (ostateczne terminy, przyp. tłum.)." - A.C.

4. Prosperuję, kiedy pracuję z domu.

"W mojej firmie zaczęliśmy pracę z domu w połowie marca i tak zostało do teraz. Jeszcze nigdy przedtem nie byłam szczęśliwsza i bardziej produktywna. Nie zrozum mnie źle: naprawdę lubię swoich współpracowników, ale teraz presja, aby cały czas działać na wysokich obrotach - być towarzyskim, wygadanym i pewnym siebie pięć dni w tygodniu - zniknęła. Wciąż mogę komunikować się z pracownikami przez firmowy czat, kiedy mam coś do powiedzenia, ale nie muszę użerać się z nieustającymi pogawędkami. Chcę, aby tak już zostało. Zaszczepię się, kiedy tylko przyjdzie moja kolej; jestem starsza i mam cukrzycę, więc znajduję się w grupie podwyższonego ryzyka. Ale kiedy wszyscy się zaszczepimy i będziemy musieli wrócić do biura, powrót do poprzedniego trybu będzie dla mnie trudny." - Jennifer L.

5. Nie potrafię błyszczeć, kiedy rzucasz mnie na głęboką wodę. Potrzebuję czasu na przygotowanie.

"W rozmowie sam na sam z moim szefem napomknęłam, że chciałabym zwiększyć ilość swoich kierowniczych obowiązków. Tego samego wieczoru poprosił, abym poprowadziła panel bez czasu na przypomnienie sobie materiału, na plan, czy nawet na przetworzenie informacji w głowie. Już sam pomysł niesamowicie mnie zestresował. Kiedy powiedziałam, że świetnie by było, gdybym mogła to zrobić innego dnia z wcześniejszym uprzedzeniem, dowiedziałam się, że to był test. Oblałam go i nigdy więcej nie dostałam propozycji objęcia kierowniczego stanowiska. Jako introwertyczka, wiem, że mogę wykazać się w kierowniczych rolach, ale nie kiedy jestem zaskakiwana w ten sposób." - Victoria P.

6. Gry na przełamanie lodów to koszmar.

"Gry na przełamywanie lodów wpędzają mnie w panikę oraz stres. Są chyba po to, aby dobrze się bawić, ale dla mnie są straszne." - Jessica R.

7. Zebrania powinny mieć spokojniejszy charakter, abyśmy my, introwertycy, nie zginęli w całym tym zamieszaniu.

"To, że jakaś opinia bądź pomysł są hucznie wygłaszane, nie oznacza, że są w jakikolwiek sposób lepsze. Słuchaj introwertyków, kiedy mówią! Poza tym miej na uwadze tych, którzy swoim donośnym głosem oraz brawurą dominują zebrania i onieśmielają resztę. Bądź dobrym przewodniczącym i powiedz im, aby wyhamowali. Błagam!" - Lara B.

8. Czasami muszę darować sobie small talk (krótką pogawędkę), aby zachować swoją energię.

"Kiedy nie zatrzymuję się w korytarzu, aby pogawędzić z każdym pracownikiem szkoły, nie oznacza to, że jestem niemiła. Próbuję skupić swoją energię na pracy nauczyciela, którą tutaj wykonuję." - Shannon S.

9. Najlepiej pracuje mi się samej, we dwójkę lub w małej grupce.

"To wtedy introwertycy czują się najbardziej komfortowo i wiedzą, że mogą opuścić gardę." - Maria J.

10. Bycie docenionym za swoją ciężką pracę to świetne uczucie - tylko nie przy wszystkich.

"Lubię, kiedy ktoś docenia moją pracę, ale wolałabym, aby informować mnie o tym drogą pisemną, na przykład emailem, zamiast ogłaszać to w pracy, przy wszystkich." - Katie K.

11. Przerzucanie się z jednego zadania na drugie zajmuje mi trochę czasu.

"Kiedy jestem w trakcie wypełniania jakiegoś zadania i nagle szef zadaje mi pytanie, moja nieumiejętność natychmiastowej odpowiedzi nie oznacza, że jej nie znam bądź że jestem niekompetentna. Po prostu moje trybiki muszą zaskoczyć." - Tiffany B.

12. Mam wiele dobrych pomysłów, ale trudno mi się nimi dzielić podczas grupowej burzy mózgów.

"Nie lekceważ mnie! To, że nie zawsze odzywam się podczas dużych zebrań nie oznacza, że nie mam żadnych świetnych pomysłów. Zapewnienie innych sposobów, dzięki którym mogę wnieść swój wkład, daje mi czas na rozwinięcie moich myśli oraz pozwala mi na komfortowe dzielenie się nimi." - Alicia G.

13. Wolę emaila od rozmów telefonicznych.

"Proszę, nie dzwoń do mnie, kiedy wystarczy zwykły SMS bądź wiadomość email. Moja pisemna odpowiedź na jakiekolwiek pytanie będzie bardziej kompletna i inteligentna." - Kim T.

14. Kiedy maszerujesz po sali chcąc, aby każdy podzielił się jakąś informacją na swój temat, coś we mnie umiera.

"Podczas zebrania nie oczekujcie, że każdy z uczestników będzie chciał powiedzieć, co robił podczas wakacji lub co myśli odnośnie omawianego tematu. W takich sytuacjach jestem tak samo zestresowana, jak w szkole podstawowej, kiedy nauczyciel wywoływał uczniów jeden po drugim do czytania." - Kat P.

15. To, że siedzę cicho nie oznacza, że jestem zdekoncentrowana.

"Introwertycy przetwarzają wszystko wewnątrz. Nie oznacza to, że nie mam żadnego wkładu, po prostu potrzebuję czasu na przetworzenie informacji przed wygłoszeniem opinii." - Marcella E.

16. Moje mocne strony mogą nie być zbyt widoczne, ale to nie znaczy, że są mniej cenne.

"Moje szefostwo twierdzi, że dobry nauczyciel posiada bardzo towarzyską osobowość. Powinien być głośny i skoczny, aby zdobyć i podtrzymać uwagę uczniów.  Nie zdają sobie sprawy z tego, że introwertycy są bardziej spostrzegawczy i intuicyjni, a to bardzo cenne cechy. Czasem potrzebujesz właśnie ich, aby naprawdę poznać swoich uczniów. Poza tym, nie każdy uczeń zareaguje pozytywnie na hałaśliwego i temperamentnego nauczyciela. Introwertyczny nauczyciel zauważy spokojniejszych uczniów i będzie starał się nawiązać z nimi taki rodzaj kontaktu, z jakim będą czuli się komfortowo." - Pam F.

17. Potrzebuję przerwy obiadowej aby ochłonąć.

"Bardzo doceniam twoją chęć wyrażenia podziękowań stawiając nam jedzenie, ale potrzebuję godziny w ciągu dnia, w ciągu której mogę się oderwać i zregenerować!" - Cheryl K.

18. Mogę odrzucić propozycję objęcia kierowniczego stanowiska - ale to nie znaczy, że brak mi motywacji.

"To, że jestem dobra w tym, co robię obecnie, nie oznacza, że mam chęć zostania liderką. Proszę, nie odbieraj tego źle, kiedy przedstawisz mi taką propozycję, a ja ją odrzucę. I proszę, błagam, nie postrzegaj tego jako brak poświęcenia czy ambicji. Po prostu nie lubię wychodzić poza swoją strefę komfortu i podoba mi się to, co wykonuję obecnie." - Emily B.

19. Może nie posiadam bujnej osobowości, ale wciąż chcę, abyś zwrócił uwagę na mój wkład.

"Pracuję dużo i ciężko, a mimo to zazwyczaj jestem niedostrzegana. Niektórzy ekstrawertycy, którzy nie poświęcają się tak bardzo, są zauważani i doceniani, ponieważ tego żądają. Chciałabym, aby mój szef zrozumiał, że wyrazy uznania lub mała pochwała mogą zdziałać cuda." - Carrie H.

Odpowiedzi zostały minimalnie zmienione oraz ukrócone.

Tłumaczyła Julia Karoń

 

 

 

Autor: 
Kelsey Borresen
Źródło: 

huffpost.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.