“Po 51 latach szyfr Zodiaka został rozwiązany”

Minęło ponad pięćdziesiąt lat od momentu, kiedy morderca, tak zwany Zodiak, pierwszy raz zaczął terroryzować ulice północnej Kalifornii, łamacze kodów odgadli szyfr, składający się z 340 znaków, który został wysłany do redakcji gazety “Kronika San Francisco” w 1969 roku. Wieść została potwierdzona przez FBI.

Morderca, który nigdy nie został złapany, zabił pięć osób albo poprzez dźgnięcie nożem albo postrzelenie. Terroryzował region zatoki San Francisco pod koniec lat 60 ubiegłego wieku.

Nazywana “szyfr 340” wiadomość została rozszyfrowana przez trio: Davida Oranchaka - programisty z Wirgini, Jarla van Eike - belgijskiego programisty komputerowego i Sama Blake’a - australijskiego matematyka.

Rozszyfrowana wiadomość jest jedną z kliku wysłanych do gazet po morderstwach.

Odszyfrowany tekst nie rzucał światła na tożsamość mordercy. Oto co przedstawiał: “Mam nadzieję, że dobrze się bawicie, starając się mnie złapać. Nie boję się komory gazowej, ponieważ ona wyśle mnie do nieba wcześniej, gdyż teraz mam dostatecznie dużo niewolników, aby dla mnie pracowali.”

Wiadomość, którą Oranchak przetłumaczył jako “więcej śmieci od szukającego uwagi Zodiaku” składa się z rzędów wielkich liter i symboli. Ekipa, która rozszyfrowała kod, który wykorzystywał ludzką pomysłowość i oprogramowanie do odszyfrowywania wiadomości, poświęcała swój wysiłek ofiarom Zodiaka i ich bliskim.

“To było niewiarygodne. To był ogromny szok, nigdy nie myślałem, że coś znajdziemy, ponieważ byłem przyzwyczajony do tak wielu porażek”, powiedział Oranchak, który pracował nad rozszyfrowaniem wiadomości zabójcy od 2006 roku.

FBI potwierdziło rozwiązanie kodu i stwierdziło, że wytrwale będzie szukać sprawiedliwości dla zamordowanych.

Seria zabójstw zaczęła się od zastrzelenia mężczyzny i kobiety w ich samochodzie w grudniu 1968 roku. W lipcu 1969 roku postrzelono jeszcze innego mężczyznę i kobietę, lecz mężczyzna przeżył. Później, tego samego roku mężczyzna i kobieta zostali dźgnięci nożem nad jeziorem. Tylko mężczyzna przeżył. W październiku 1969 roku w San Francisco zastrzelony został taksówkarz.

Morderca, który nigdy nie został zidentyfikowany, w listach do gazet twierdzi, że zabił 37 osób, ale śledczy pracowali jedynie na siedmiu ofiarach, z których pięć nie żyło.

Autor: 
Мартина Суботинова, Tłum. Yasmeen Ibupoto

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.