Chcecie się wytatuować? Obowiązkowo przeczytajcie poniższy tekst, żebyście nie żałowali

Tatuaże to dzisiaj codzienność i niemal co druga osoba jest wytatuowana. Oprócz wzoru, miejsca i wielkości rysunku rzadko interesuje nas, co dzieje się z ciałem podczas pierwszego wkłucia i parę lat później.


Reakcja skóry, nawet po paru latach

Jeśli zauważycie jakieś wybrzuszenia w miejscu tatuażu, to może być coś, co nazywamy sarkoidozą.

- Sarkoidoza to choroba mogąca pojawić się w każdym ludzkim organie, ale zwykle pojawia się w płucach. Na skórze, na tatuażu występuje w postaci wyprysków i to zazwyczaj na samych brzegach rysunku. Można ją leczyć, ale to bardzo trudne, powiedziała w wywiadzie dla "Bustle” dr Nava Greenfield z Centrum Dermatologicznego w Brooklinie.

Sarkoidoza jest zaburzeniem autoimmunologicznym i nie jest związana z samym tatuażem, ale z tuszem. Może pojawić się w miejscu tatuażu po wielu latach od wizyty w studio. Jeśli zauważycie niewielkie wybrzuszenia, jeśli wytatuowane miejsce zacznie was swędzieć albo spuchnie, jak najszybciej udajcie się do lekarza.

 

Reakcja alergiczna na kolor czerwony

Są ludzie, u których przy okazji tatuowania ujawnia się alergia. Da ją się przewidzieć w przypadku stosowania czerwonego tuszu.

- Badania wykazały, że większość reakcji alergicznych jest związana z kolorowymi tatuażami. Winny jest zwłaszcza kolor czerwony. Podobne reakcje alergiczne mogą pojawić się już po utrwaleniu tatuażu. Dlatego, jeśli zauważycie, że miejsce wytatuowane jest opuchnięte, idźcie jak najszybciej do lekarza, ostrzega dr Greenfield.

 

Oparzenia albo opuchnięcia podczas rezonansu magnetycznego

Wierzcie albo nie, u niektórych ludzi pojawia się oparzenie albo opuchnięcie podczas badania rezonansem magnetycznym lub tuż po nim. Bywają i takie sytuacje, że tatuaż albo makijaż permanentny obniżają jakość wykonywanych zdjęć, donosi "Bustle".

 

Infekcje

Gdy tatuaż się utrwali trzeba pomyśleć o jego oczyszczeniu, ponieważ bardzo łatwo złapać jakąś infekcję.

- Za każdym wprowadzeniem i wyjęciem igły z ciała przybywa bakterii, rzadziej mikrobakterii, mówi dr Greenfield i dodaje, że zawsze należy wybierać czyste gabinety tatuaży, a potem przestrzegać zasad higieny, by zminimalizować ryzyko ewentualnej infekcji.

 

Choroby zakaźne

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest „złapanie” gronkowca, żółtaczki typu B lub C. Może tak się stać, gdy sprzęt do tatuażu po waszych poprzednikach nie został prawidłowo zdezynfekowany.

 

Ukryte objawy raka skóry

U tych, którzy mają niewiele tatuaży, wszelkie zmiany skórne są łatwo zauważalne. Gorzej z tymi, którzy mają wytatuowaną na przykład całą rękę lub plecy.

- W takich przypadkach lekarze nie są w stanie zauważyć zmian skórnych, jak również zdiagnozować ewentualnego raka skóry. Zapytajcie dermatologa, czy jesteście w grupie wysokiego ryzyka i dopiero na podstawie jego odpowiedzi zdecydujcie o wielkości swojego tatuażu, radzi dr Greenfield.

 

Zakończenie

Nie ma nic złego w tatuażach, ale dokładnie przemyślcie, co mówią na ich temat lekarze.

Autor: 
N.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

bustle.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.