"Nasi przodkowie uprawiali seks z nieznanym gatunkiem”

Homo sapiens jest tylko jednym z wielu znanych nam gatunków podrodziny hominina [Hominina – podplemię ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych, od tłum., za Wikipedią], do której należy człowiek współczesny oraz jego przodkowie.

Nowe badanie wykazało, że przodkowie współczesnych ludzi uprawiali seks z przedstawicielami innych gatunków hominina, które wyginęły.

- Rozmnażanie różnych gatunków hominina było powszechne, powiedział Omer Gokcumen, asystent profesora biologii na Uniwersytecie w Buffalo.

Gokcumen sprawdził DNA ludzi żyjących w Afryce Subsaharyjskiej i odnalazł geny, które "bardzo różnią się od wersji znalezionych u innych współczesnych ludzi".

Naukowiec zasugerował, że geny te, to prawdopodobnie pozostałości z czasów rozmnażania międzygatunkowego, które miało miejsce około 150.000 lat między przodkami współczesnych ludzi a wciąż jeszcze nieznanym rodzajem hominina.

- Według naszych analiz, najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tej ekstremalnej opcji jest archaiczna introgresja - wprowadzenie materiału genetycznego od duchowych gatunków starożytnych hominidów. Ten nieznany ludzki krewny mógł należeć do już odkrytego rodzaju, może do podgatunku Homo erektusa lub jakiegoś do tej pory nieodkrytego hominina. Nazywamy go „duchowym", bo brakuje nam jego skamielin, powiedział Gokcumen.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo natknęli się na te geny podczas badania DNA pochodzącego ze śliny.

- Podczas naszego badania śledziliśmy ewolucję MUC7, ważnego białka mucyny znajdującego się w ślinie. Gdy studiowaliśmy historię genu MUC7, natknęliśmy się na archaiczną domieszkę obcych gatunków we współczesnej populacji Afryki Subsaharyjskiej, powiedział Gokcumen.

Subsaharyjski gen MUC7 okazał się ściślej dopasowany do genów neandertalczyków i denisowian.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

I.Z.K./blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.