Owoce i warzywa pomijane w dziecięcym menu

W codziennym jadłospisie zarówno dorosłych jak i dzieci powinno znaleźć się przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw. Z najnowszych badań wynika, że zaledwie 7% dzieci spożywa zalecaną dzienną dawkę witamin.

Według raportu „Zwyczaje żywieniowe dzieci i młodzieży pod kątem spożywania owoców
i warzyw’”, jedynie 7,1% rodziców dzieci w wieku 6-15 lat deklaruje, że spożywają one zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia dawkę 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Zaledwie 40% rodziców zadeklarowało, że ich dzieci jedzą warzywa raz dziennie. Na pytanie dlaczgo dzieci nie jedzą warzyw i owoców aż 30% ankietowanych rodziców wybrało odpowiedź „bo nie lubią”, zdaniem innych nie smakują one dzieciom (14,5%), są według nich niedobre/niesmaczne (7,1%), czy też brzydko wyglądają i pachną (3%).

Większość badanych (75%) uważa, że jedzenie owoców i warzyw jest ważne, ponieważ dostarcza niezbędnej porcji witamin. Odpowiadając jednak na pytanie o to, kto w gospodarstwie domowym najczęściej spożywa owoce i warzywa, tylko 48,7% ankietowanych wskazało siebie. Dobry przykład swoim dzieciom stara się dawać 64,3% rodziców.

Warto pamiętać, że chcąc aby dzieci jadły zdrowo, rodzice sami muszą dać dziecku dobry przykład.

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

PAP/MZ

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.