Matka przestawia dziecko na dietę bezcukrową- z zadziwiającym skutkiem

Szwedka Anna Larsson ośmieliła się dla siebie i swojej rodziny na decydujący krok w kierunku żywienia. Przestawiła swoją 4-letnią córkę na dietę bezcukrową. W poście na profilu Facebook relacjonuje, jak podziałało radykalne przestawienie sposobu odżywiania na jej dziecko. Przestawiać na dietę zdrowe jak ryba dziecko? Pewna matka ze Szwecji złamała to tabu i wykreśliła w dużej mierze cukier z żywności swojej 4-letniej córki. Do zmiany żywienia dziecka zainicjowała matkę coraz bardziej gwałtowna reakcja małej dziewczynki na bezcukrowe artykuły spożywcze. „Odrzucała wszystko, co przygotowaliśmy. Zamiast tego chciała ciastka i inne słodkie przekąski”, powiedziała pani Larsson dziennikarzom BBC.

 

Po ataku złości u córki skończyła z cukrem.

„Że cukier jest niezdrowy, to żadna nowość, każdy to wie”, kontynuuje pani Larsson swoją wypowiedź. Lecz dopiero pewien film dokumentalny pokazany w szwedzkiej telewizji na temat ryzyka dla zdrowia dzieci wynikającego ze spożywania dużej ilości cukru spowodował u niej zmianę myślenia. Dopiero wówczas zdała sobie sprawę z faktu, jak dalece była uzależniona jej córka od słodyczy. Gdy pewnego dnia córka zareagowała przesadnym atakiem histerii na zakaz zjedzenia słodkich przekąsek, pani Larsson postanowiła: Dość, odtąd nie będzie żadnego cukru.

 

Usunięcie cukru z pożywienia-oto skutki.

Że pierwsze dni ścisłego zakazu spożycia cukru nie będą łatwe, na to pani Larsson była nastawiona. Jednakże nie na zdarzenia, jakie miały nadejść w przyszłości. Córka zaczęła nagle odnajdywać smak we wcześniej znienawidzonych artykułach spożywczych, takich jak ziemniaki i warzywa, nie pytała więcej o słodycze.

„Jej zmysł smaku jest jak zamieniony”, opowiada matka na jednym ze swoich postów na profilu Facebook. Również zachowanie dziewczynki pokazało znaczne zmiany. Jest o wiele bardziej zrównoważona, nie gniewa się tak, jak wcześniej. Poza tym wieczorami o wiele lepiej zasypia. W ciągu dnia pokazuje więcej zainteresowania aktywnymi zajęciami, zamiast przesiadywania przed telewizorem.

 

Żelki, cukierki i czekolada należą do ulubionych przekąsek wielu dzieci. Jaka ilość jest właściwa?

Post pani Larsson zamieszczony na profilu Facebook wywołał entuzjazm. Ponad 2500 ludzi kliknęło dotąd „Lubię to”. Niezliczone komentarze umocniły ją w powziętej decyzji. Lecz są też głosy negatywne, jak przyznaje w rozmowie z dziennikarzami BBC.„ Niektórzy ludzie myślą, że postępuję ekstremalnie [zakaz spożycia cukru- przyp. red.]. Lecz nigdy nie mówiłam, że nie wolno jeść żadnego cukru. Jemy cukier- ale nie wolno spożywać go codziennie.”

Ostatecznie pani Larsson zwróciła się w rozmowie z dziennikarzami BBC do rodziców z apelem, by przemyśleli kwestię spożycia cukru przez swoje dzieci.

„ Jeśli twoje dziecko ma wilczy głód na cukier, potrzebuje pomocy. Dziecko samo sobie nie pomoże, to musimy zrobić my, rodzice.”. I dalej:” Nie wolno nam dawać dzieciom w supermarkecie żadnych słodyczy, tylko po to, by je uspokoić.”

 

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

familie.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.