Dlaczego dzieci należy od najmłodszych lat uczyć śpiewu i gry na instrumencie?

Zdaniem naukowców muzyka i śpiew przyspieszają u dzieci rozwój różnych funkcji mózgu i pomagają w walce z depresją.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Południowej Kalifornii potwierdzają, że umiejętności muzyczne przyspieszają rozwój mózgu u małych dzieci, zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięku, rozwój mowy, percepcję mowy i umiejętność czytania. Kontrolowane leczenie wykorzystujące słuchanie muzyki i grę na instrumencie uważane jest za niezwykle efektywne w przypadku ludzi z problemami psychicznymi.

Badania pokazują, że wzbogacanie leczenia terapią muzyczną polepsza funkcjonowanie w społeczeństwie chorych na schizofrenię. Terapia muzyką okazała się bardzo efektywna w przypadku leczenia depresji i chronicznego bólu.

Instytut Mózgu i Kreatywności przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii, we współpracy z Filharmonią w Los Angeles i Stowarzyszeniem "Serce Los Angeles", rozpoczął w 2012 roku pięcioletnie prace mające na celu zbadanie wpływu muzyki na socjalny, emocjonalny i kognitywny rozwój dzieci.

Badania, opisane w różnych pismach naukowych, dostarczyły dowodów na korzyści płynące z wychowania przy muzyce i to w czasach, gdy liczne szkoły usunęły z programów nauczania, albo okroiły, zajęcia artystyczne i muzyczne.

Okazało się, że muzyczna edukacja przyspiesza rozwój przewodu słuchowego i zwiększa efektywność jego działania.

Podczas przeprowadzonego eksperymentu, specjaliści z zakresu neurologii śledzili rozwój mózgu i zachowanie w grupie 37 dzieci z ubogich dzielnic Los Angeles.

Dzieci uczyły się grać na różnych instrumentach np. skrzypcach. W zespołach i grupach ćwiczyły siedem godzin przez cały tydzień.

Następnie, porównano muzykujące dzieci z ich rówieśnikami trenującymi piłkę nożną oraz dziećmi niebiorącymi udziału w zajęciach dodatkowych.

Okazało się, że po dwóch latach, zmysł słuchu u dzieci z programu muzycznego rozwinął się szybciej niż u pozostałych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna/blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.