Rodzice uważają, że ich dzieci nie są tak wdzięczne, jak powinny

Dzieci w dzisiejszych czasach nie są wystarczająco wdzięczne, tak twierdzą ich rodzice. Uniwersytet Michigan ma kilka pomysłów na to, jak nauczyć dzieci wdzięczności.

Dla niektórych moment podziękowań nie nadejdzie wystarczająco szybko. Czterech na pięciu rodziców, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez Uniwersytet Michigan twierdzi, że w dzisiejszych czasach dzieci nie są wystarczająco wdzięczne.

Rodzice, którzy odpowiedzieli na ankietę mówią, że uczą swoje dzieci magicznych słów „proszę i dziękuję”. Jednak jeśli chodzi o czyny, zarówno dla dzieci, jak i rodziców mogą nie być one wystarczające, powiedziała Sarah Clark, badaczka z Uniwersytetu Michigan i współprowadząca ankiety.

Niemal wszyscy rodzice twierdzą, że można uczyć dzieci wdzięczności, a trzy czwarte z nich uważa, że jest to priorytet. Najczęściej nauka wdzięczności polega na używaniu słów „proszę i dziękuję”, a następnie egzekwowaniu obowiązków. Nieco ponad jedna trzecia rodziców stosuje metody takie jak dawanie zabawek lub ubrań oraz odmawianie modlitwy dziękczynnej.

„Mam nadzieję, że taka ankieta spowoduje, że niektórzy rodzice zatrzymają się na chwilę i pomyślą sobie: „Czy celowo uczymy nasze dzieci, jak być wdzięcznymi?”, powiedziała Clark.

Próba krajowa obejmuje rodziców dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Szpital Dziecięcy Uniwersytetu Michigan przeprowadza comiesięczne ankiety w celu obserwacji stanu zdrowia dzieci. W sondażu „celowo” nie zdefiniowano pojęcia wdzięczności. Clark powiedziała, że rodzice musieli przedstawić własną interpretację tego słowa.

W raporcie z badania podano również pięć sposobów nauki wdzięczności u dzieci. Znalazło się tam m.in. mówienie słowa „dziękuję”, rozmawianie o wdzięczności, pomoc w obowiązkach domowych, wolontariat i darowizny.

 

Kształtowanie zachowań

Badania wykazały, że wyrażanie wdzięczności może poprawić stan zdrowia psychicznego zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak wdzięczność u dzieci nie rozwija się automatycznie. Rodzice muszą kształtować i tworzyć strategie uczenia dzieci tych zachowań, powiedziała Clark. W raporcie stwierdzono, że wolontariat i praca społeczna mogą pomóc dzieciom dostrzec, za co powinny być wdzięczne i co mogą zrobić dla innych.

Emily Conder, naukowiec i doktorantka na wydziale psychologii i rozwoju człowieka Uniwersytetu Vanderbilt, opublikowała badania na temat tego, jak dzieci mogą zmienić nastawienie w stosunku do ludzi po usłyszeniu negatywnych słów. Dzieci mogą rozwijać niektóre zachowania również za pośrednictwem innych czynników.

„Jako rodzice powinniście pamiętać, że nie tylko wy kształtujecie charakter dziecka. To, co widzą i słyszą w telewizji oraz innych źródłach również ma na nie wpływ”, powiedziała Conder. Rodzice mogą również odgrywać rolę w tym, jak dzieci przetwarzają i wyrażają emocje, mówi Ashley Ruba, habilitowana badaczka na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Stwierdziła ona, że kiedy rodzice rozmawiają ze swoimi dziećmi o emocjach, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, dzieci lepiej rozumieją co czują i jak powinny w danej sytuacji reagować.

„Wdzięczność można wprowadzić w życie w podobny sposób – poprzez rozmowy o rzeczach, za które jesteś wdzięczny i dlaczego jesteś za nie wdzięczny", powiedziała Ruba.

 

Dojrzewanie w czasach pandemii

Emocjonalne i fizyczne żniwo pandemii obciąża i tak już skomplikowany etap życia dziecka. Jak wynika z analizy opublikowanej w sierpniu, częstość występowania depresji i zaburzeń lękowych wśród młodych ludzi w czasie pandemii wzrosła dwukrotnie. Ruba powiedziała, że izolacja społeczna i brak zajęć w szkole mogą być przerażające dla młodszych dzieci. Jednak metody, takie jak rozmawianie o uczuciach dzieci i prowadzenie dziennika wdzięczności, mogą pomóc. Bycie rodzicem podczas pandemii wcale nie jest łatwiejsze.

Dużo wymagamy od rodziców. Mają oni wiele rzeczy do zrobienia. „To kilka ciężkich lat dla dzieci, więc dobrze jest dać im trochę luzu”, powiedziała Clark. „Jednak nie należy porzucać całkowicie rodzicielskiej odpowiedzialności za inne rzeczy i wzorce, których musisz uczyć swoich dzieci”.

Jako że mamy za sobą sezon świąteczny, Clark powiedziała, że dawanie prezentów jest doskonałą okazją, aby rozpocząć naukę wdzięczności. Spraw, aby dawanie kartek z podziękowaniami do prezentów lub praca w ramach wolontariatu stały się częścią rodzinnych świątecznych tradycji.

„Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Cały okres świąteczny to naprawdę odpowiedni czas, aby dzieci zaczęły uczyć się wdzięczności”, powiedziała Clark. „To jest właśnie to, co nazywamy momentem edukacyjnym”.

 

Autor: 
Autor: Sherry Liang, CNN / Tłumaczenie: Natalia Kochan
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.