Dlaczego niektórym ludziom jest trudniej oszczędzać niż innym?

Pieniądze szczęścia nie dają, ale są bardzo przydatne. I ważne. Czy wiesz, na co wydajesz (niepotrzebnie) dużo każdego miesiąca oraz czy masz wystarczająco pieniędzy pod ręką w nagłych wypadkach? Albo czy zdajesz sobie sprawę, ile ci zostanie na emeryturę? Jak najłatwiej odkładać swoje zarobki i jak to robić regularnie? W naszej serii All ‘Bout Money poruszamy różne tematy związane z pieniędzmi. Tym razem zastanowimy się, dlaczego niektórym ludziom jest trudniej oszczędzać niż innym. 

Dlaczego oszczędzanie może być takie trudne? 

Oszczędzanie – wszyscy wiemy, że to ważne, ale nie każdy to robi. Z badania Nibud – Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, który udziela informacji i porad dotyczących pieniędzy – wynika, że 17 procent gospodarstw domowych w Holandii nie ma konta oszczędnościowego. Spośród osób z takim rachunkiem 37 procent ma mniej niż 5000 euro oszczędności. Ponadto z badań wynika, że nie każdy byłby w stanie od razu zapłacić franszyzę. 76 procent gospodarstw domowych ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby natychmiast kupić to czego potrzeba. Co z kolei oznacza, że 24 procent osób nie ma takich możliwości. Ale dlaczego niektórym ludziom jest tak trudno odłożyć pieniędze, nawet jeśli to tylko trochę każdego miesiąca? Zapytaliśmy Karin Radstaak z Nibud.  

Patrzenie w przyszłość 

Karin Radstaak mówi nam, że ludzie nie są stworzeni do oszczędzania. Kilka lat temu przeprowadziliśmy badania nad oszczędnościami i zachowaniami społeczeństwa. Wtedy stało się jasne, że odkładanie pieniędzy jest dla ludzi naprawdę skomplikowane. Ale dlaczego to takie trudne? Karin wyjaśnia, że wielu ludziom ciężko jest patrzeć w przyszłość. Szczególnie jeśli jesteś osobą, która żyje każdym dniem, bardzo trudno jest pomyśleć o tym, co może się wydarzyć za kilka miesięcy bądź że coś może się zepsuć i powinno zacząć się oszczędzać. Według Karin z Nibud, to wszystko zależy od tego, jaką jesteś osobą. Czy możesz patrzeć w przyszłość? Czy planowanie jest w twojej naturze lub jak żyjesz na co dzień? A to wszystko jeszcze zależy od wieku danego człowieka. Dla osób młodych, emerytura jest odległą sprawą, o której jeszcze nie chcą bądź nie myślą. 

Typ osobowości 
Karin mówi, że już w młodym wieku widać, jak radzisz sobie z pieniędzmi. Jest taki test dla dzieci, którego wynikiem są różne typy osobowości. Niektóre z nich gromadzą wszystko a inne wydają co tylko dostali. Ale są też osoby, sprytnie inwestujące w drobne rzeczy już od małego. Karin ma jedną ważną zasadę: Musisz nauczyć się dobrze wydawać pieniądze i pamiętać o różnicach cenowych. Ważne jest, aby nauczyć się dokonywać odpowiednich wyborów. 

Natura a wychowanie 

Większość zależy od twojej osobowości, np. czy możesz odkładać pieniądze, ale to nie znaczy, że środowisko czy wychowanie nie mają wpływu na to, jak sobie z nimi radzisz. Według Karin, to jak patrzysz na wartość pieniądza ma związek z tym, jaką wizję przedstawiono ci w domu bądź szkole na ich temat. Jeśli jako dziecko otrzymujesz kieszonkowe i wiesz, że pieniądze dostaniesz dopiero w przyszłym tygodniu lub w miesiącu, wiesz, jak to jest nie mieć nic przez jakiś czas, kiedy się je wyda. Musisz coś zachować. Takie rzeczy mają znaczący wpływ na przyszłość każdego.  

Ale jest jeszcze jedna korzyść z wczesnego dostawania pieniędzy. Badania wykazały również, że jeśli nauczysz się obchodzić z nimi jako dziecko, jako dorosły będziesz mniej narażony na kłopoty finansowe. Nie oznacza to, że wpadnięcie w takie problemy staje się niemożliwe, ponieważ każdemu może się to przytrafić. Ale jeśli nauczyłeś się radzić sobie z tym od najmłodszych lat – z ograniczonym budżetem – pomaga to wyjść z niedoli czy problemów finansowych. 

Pomagasz sobie oszczędzaniem 

Niezależnie od tego, czy zależy Ci na odkładaniu co nieco lub czy otrzymywałeś kieszonkowe, oszczędzanie jest i pozostanie bardzo ważne. Jeśli upewnisz się, że zawsze masz trochę pieniędzy na boku, wiesz, że możesz z nich skorzystać, jeśli coś się zepsuje. Na przykład, pralka lub telefon przestanie działać.. Porada Karin dla ludzi, którzy nie są dobrzy w oszczędzaniu, polega na tym, aby pamiętać, że naprawdę przyjemne bywa posiadanie pieniędzy pod ręką. Oznacza to, że jeśli coś się stanie, nie musisz od razu wpadać w panikę. Nie ma tego stresu.  

Upewniaj się, że kwoty regularnie trafiają na twoje konto oszczędnościowe, np. w dniu wypłaty. To dobrze, jeśli pieniądze od razu znikają. Łatwiej przyzwyczaić się do trochę mniejszej ilości na koncie głównym.  

Autor: 
Tłum.: Julia Gortat
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.