5 rzeczy na, które należy zwrócić uwagę przed podjęciem pracy sezonowej za granicą

Zdjęcie: Pixabay

Każdego roku w okresie wakacyjnym wielu studentów decyduje się na wyjazdy za granicę w celach zarobkowych. Jak wiadomo płace są tam dużo wyższe niż w Polsce. Taka opcja pozwala na szybkie podreperowanie budżetu. Dla zagranicznych pracodawców również jest to korzystniejsze wyjście. Wielu z nich szuka pracowników sezonowych między innymi w ogrodnictwie, budownictwie czy handlu.

Praca sezonowa oprócz wysokiego wynagrodzenia posiada wiele innych zalet takich jak: podszkolenie języka obcego, nowe znajomości czy nauka samodzielności. Jest jednak kilka wad, o których też należy wspomnieć przede wszystkim możemy zostać oszukani przez pracodawcę. Aby tego uniknąć należy zwrócić uwagę na 5 czynników.

  1. Pracodawca

Jeśli sami znaleźliśmy ogłoszenie o prace, warto sprawdzić pracodawcę. Podstawowe informacje powinny pojawić się po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy firmy lub imienia i nazwiska potencjalnego szefa. Im więcej informacji znajduje się w Internecie tym lepiej. Aby upewnić się, że zatrudnienie będzie legalne można sprawdzić numer NIP i REGON.

  1. Wynagrodzenie

Głównym powodem wyjazdu za granicę są wysokie zarobki dlatego należy się upewnić w jaki sposób nasze wynagrodzenie będzie naliczane. Jeżeli będziemy pracować w systemie akordowym warto jest się nastawić, że będziemy musieć włożyć w to więcej wysiłku. Należy się także dowiedzieć jaka stawka obowiązuje w danym kraju. Pamiętajmy, że nadgodziny powinny byś dodatkowo płatne.

  1. Czas pracy

Trudno znaleźć sezonową pracę na pełen etat ze stałymi godzinami, dlatego przed wyjazdem upewnij się ile wynosi dzienny czas pracy. Aby wyjazd Ci się opłacał określ na jak długo jedziesz i dowiedz się czy pracodawca zapewni Ci taką ilość godzin, dzięki której będziesz mógł zarobić.

  1. Zakwaterowanie, wyżywienie

Gdy znaleźliśmy fajną ofertę pracy z przyzwoitym wynagrodzeniem, kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest zakwaterowanie. Należy się dowiedzieć, czy jest ono zapewnione przez pracodawcę oraz czy jest darmowe, czy płatne. Oprócz noclegu, ważną kwestią jest także wyżywienie, w niektórych krajach np. w Norwegii jest ono niesamowicie drogie, dlatego warto przemyśleć zabranie jedzenia ze sobą. Należałoby się dowiedzieć również, czy pracodawca zapewnia dojazd do pracy oraz ubranie robocze.

  1. Umowa

Nie podpisuj porozumienia, które jest w nieznanym dla Ciebie języku. Musisz wiedzieć co podpisujesz. Sprawdź czy wszystkie dane się zgadzają. Staraj się aby zostało ono podpisana przed wyjazdem.

To tylko kilka czynników, o których powinien pamiętać przyszły pracownik sezonowy. Tylko rozsądne przygotowanie do wyjazdu zapewni możliwość zarobienia pieniędzy i uchroni od ewentualnych konsekwencji.

 

Autor: 
Klaudia Koś
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.