Wino musujące Prosecco jest szkodliwe dla zdrowia

Powszechnie wiadomo, że upijanie się jest złe. Co dotąd było mniej znane, to fakt, że alkohol w znacznym stopniu może naruszyć szkliwo zębów. Jest to wniosek chociażby angielskich dentystów, którzy mają szczególne wątpliwości, jeśli chodzi o spożycie wina Prosecco. Doprowadziło to do gwałtownych reakcji we Włoszech.

Podobno wino Prosecco jest szkodliwe dla zdrowia, tak donosiła m.in. gazeta „ Guardian” na początku tego tygodnia i powoływała się na badania opublikowane przez brytyjskich dentystów. W badaniach podano, że wino to mocno narusza szkliwo zębów i przede wszystkim u kobiet może prowadzić do powstania niezbyt przyjemnego tzw. „ uśmiechu Prosecco”. Powód: Prosecco zawiera bardzo dużą ilość kwaśnego dwutlenku węgla i wysoką zawartość cukru. Cukier jest rozkładany przez bakterie w jamie ustnej, przez co znowu powstaje kwas, który działa niekorzystnie na szkliwo i powoduje próchnicę. Francuski odpowiednik Prosecco, szampan, jest wg badań mniej szkodliwy, gdyż ma mniejszą zawartość cukru.

Włoski minister określa badania mianem "Fake News" ( przyp. tłum: forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie, rozprzestrzeniana poprzez drukowane i nadawcze serwisy informacyjne, media elektroniczne czy serwisy społecznościowe.)
Lecz włoskie media i plantatorzy winorośli sprzeciwiają się raportowi. Obwiniają brytyjskich dentystów i browarników o prowadzenie „ anglosaskiej wyprawy krzyżowej“ wymierzonej przeciw hitowi sprzedażowemu Prosecco.   Włoski minister rolnictwa Maurizio Martina określił te ostrzeżenia mianem  „Fake-News“.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.