Terapia wodą: japoński przepis na zdrowie i długowieczność

Jeśli jest ktoś, kto jest mistrzem w długowieczności, to są to Japończycy. A jedna z ich tajemnic długiego życia kryje się prawdopodobnie w codziennym piciu trzech do czterech szklanek wody o temperaturze pokojowej, o poranku na pusty żołądek.

Większość chorób rozpoczyna się od niesprawnych jelit, a japońska terapia wodna pomaga w oczyszczaniu żołądka, jelit i wzmacnianiu układu trawiennego. Według tradycyjnej japońskiej medycyny, wodę należy pić wcześnie o poranku, natychmiast po przebudzeniu. Mianowicie, wczesne godziny poranne nazywane są „złotymi godzinami” oraz wierzy się, że picie wody właśnie w tym czasie przyspiesza utratę masy ciała i pomaga w leczeniu szeregu innych problemów zdrowotnych.

Kilka ważnych porad:

  • Każdego dnia należy spacerować co najmniej jedną godzinę, ponieważ pomaga to przyśpieszać metabolizm
  • Każdego wieczoru przed pójściem spać, należy przepłukać gardło 4 do 5 razy ciepłą wodą pomieszaną z solą
  • Należy spróbować nie pić ani nie jeść w postawie stojącej, ponieważ zaburza to procesy trawienne
  • Należy dobrze przeżuć pożywienie przed połknięciem, ponieważ pozwala to strawić pokarm

Zalety terapii wodą

Japońska terapia wodą pomaga w łagodzeniu stresu i utracie masy ciała oraz wzmacnianiu układu trawiennego, ale też utrzymuje organizm pełnym energii przez cały dzień. Także ajurwedzi uważają, że picie wody zaraz po przebudzeniu odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu i utrzymaniu dobrego zdrowia.

Według praktykujących medycynę japońską, tę terapię należy prowadzić w różnych okresach w celu leczenia określonych chorób, przykładowo 10 dni w leczeniu zatwardzenia, 30 dni w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, 30 dni w leczeniu cukrzycy typu II lub 180 dni w leczeniu raka. Choć trzeba podkreślić, że mimo iż badania potwierdzają skuteczność tej terapii podczas zatwardzenia i wysokiego ciśnienia krwi, nie ma dowodów na to, że może wyleczyć z cukrzycy typu II lub raka.

Ale dalej pozostaje faktem, że picie większej ilości wody może przynieść szereg benefitów dla zdrowia. Na przykład, codzienne prowadzenie tej terapii może pomóc organizmowi w stałym nawodnieniu, a odpowiednie nawodnienie ma liczne pozytywne efekty dla zdrowia takie jak między innymi utrzymanie optymalnych funkcji mózgu i poziomu energii w ciele oraz regulację temperatury ciała i ciśnienia krwi. Udowodniono, że odpowiednie spożycie wody może zapobiegać pojawianiu się zaparć, ale też bólów głowy i kamieni nerkowych.

Utrata masy ciała

Wprowadzenie japońskiej terapii wodą może pomóc w utracie masy ciała, między innymi przestrzeganie jej prowadzi do zmniejszenia spożycia kalorii w ciągu dnia. Po pierwsze, należy zamienić napoje słodzone takie jak soki owocowe lub napoje gazowane na wodę, spożycie kalorii automatycznie się zmniejsza, nawet o kilkaset dziennie. Dotrzymywanie zasady by posiłku nie jeść dłużej niż 15 minut oraz by po posiłku nic nie pić ani nie jeść przez dwie godziny, może znacznie zmniejszyć spożycie kalorii. Ostatecznie, picie większej ilości wody pomaga w osiągnięciu dłuższego poczucia sytości a tym samym zmniejszeniu porcji.

Ostrożnie z ilością wody

Gdy pije się nadmierną ilość wody w krótkim czasie, może prowadzić do tzw. zatrucia wodnego, które jest spowodowane przez hiponatremię, względnie niski poziom soli we krwi, z uwagi na to, że jest ona rozrzedzona dużą ilością płynów. Może być to szczególnie niebezpieczne, ale zdarza się bardzo rzadko u zdrowych osób, których nerki są w stanie szybko pozbyć się nadwyżki wody. Zwiększone ryzyko hiponatremii posiadają osoby z chorobami nerek, sportowcy zajmujący się sportami wytrzymałościowymi oraz osoby, które korzystają z narkotyków. W każdym przypadku nie należy pić więcej niż cztery szklanki płynów na godzinę (1 litr), ponieważ jest to maksymalna ilość, którą nerki zdrowej osoby przyjąć na raz.

Wszystko o ziołach medycznych, metodach leczenia i terapiach, tradycyjnej i narodowej medycyny możecie przeczytać w nowym numerze „Doktora Plus”. W sprzedaży od czwartku, 17 grudnia.

Autor: 
Nina Čiča, Tłum.Jolanta Gola

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.