Szczęście to stan umysłu

Większość z nas jeszcze nie zdążyła zrozumieć, że do szczęścia tak naprawdę nic nie jest potrzebne.

Przez całe życie biegamy za rzeczami, łudząc się, że to one nam je przyniosą. Dla jednych synonimem szczęścia może być nowy samochód, dla innych może to być druga połówka i owszem, szczęście będzie odczuwalne, ale tylko przez chwilę. Jeśli nie będziemy szczęśliwi sami ze sobą, to tego szczęścia na dwie osoby również nie wystarczy. Społeczeństwo ciągle na coś czeka, ciągle za czymś pędzi, zapominając o obecnej chwili. Potrafimy powiedzieć kiedy byliśmy szczęśliwi, ale nie potrafimy dostrzec tego szczęścia w chwili obecnej. Nie należy go szukać w czynnikach zewnętrznych bo tkwi ono wewnątrz nas.

Bycia szczęśliwym trzeba się po prostu nauczyć, trzeba zacząć doceniać otaczające nas małe rzeczy, na które nie zwracamy uwagi. Każdego dnia spotkają nas sytuacje, za które powinniśmy być wdzięczni. Zawsze znajdzie się jakiś podwód do szczęścia, a potwierdzają ta słowa Adalberta Ludwiga Bollinga: „Szczęśliwym jest ten, kto przy zachodzie słońca cieszy się wschodzącymi gwiazdami”. To właśnie słońce jest symbolem szczęścia. Czasem jest ukryte za chmurami, ale zawsze gdzieś tam jest. Dlatego, że niemal codziennie jest dla nas widoczne, przyzwyczailiśmy się do niego i nie doceniamy już jego blasku. Świat dla nas się skończy, gdy słońce przestanie świecić. Póki co powinniśmy się budzić z uśmiechem na twarzy i z wdzięcznością za kolejny dzień.

Ciekawą różnice można zauważyć porównując do nas Afrykańczyków. Mimo, że nie posiadają zbyt wiele, cieszą się z tego co mają. Na pewno można się od nich nauczyć pozytywnego patrzenia na świat, szukania pozytywnych aspektów w niepowodzeniach oraz zadowolenia z życia. Europejczyków posiadających ogromny dom i dwa samochody nie zadowoli już widok zachodzącego słońca czy nawet sam fakt, iż żyjemy w niemal idealnym świecie, w którym nie brakuje jedzenia czy wody. Mimo że jesteśmy otaczani przez niezliczone ilości rzeczy, które powinny wzbudzać w nas uczucie szczęścia, zawsze znajdzie się jedna, która to uczucie niszczy. Jeden negatywny czynnik ma dla nas większą wartość niż setki pozytywnych.

Jesteśmy skorumpowani przez własny umysł, który odbiera nam możliwość bycia szczęśliwym. Szczęście jest stanem naturalnym, którego sami sobie odmawiamy. Potrzeba czasu aby pojąć, że nie jestem szczęśliwy posiadając coś, tylko jestem szczęśliwy bo po prostu jestem. Szczęście nie jest miejscem, do którego można dotrzeć – szczęście jest wyborem.

Autor: 
Klaudia Koś

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.