Pożyczacie słuchawek innym? Ryzykujecie infekcje, ale też pewną chorobę

Od martwych komórek do woskowiny i bakterii – wszystko to może znajdować się na słuchawkach, z których co dziennie korzystacie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby je systematycznie czyścić. Według pracy opublikowanej w magazynie "Online Journal of Health and Allied Sciences" częste korzystanie ze słuchawek wkładanych do uszu przyspiesza namnażanie się bakterii na błonie bębenkowej.

Nie powinniście pożyczać swoich słuchawek, zwłaszcza na siłowni i podczas ćwiczeń, bo wtedy znacznie bardziej się pocicie, a to doprowadza do rozwoju patogenów, donosi "Daily Mail".

Co ciekawe, korzystanie ze słuchawek w czasie, gdy ciało wydziela duże ilości potu, może doprowadzi

do tzw. „ucha pływaka", bolesnej infekcji przewodu słuchowego.

Australijskie władze, po incydencie z płonącymi słuchawkami, ostrzegają też przed korzystaniem ze sprzętu na baterie litowe na pokładzie samolotów.

- Brudne słuchawki to wylęgarnia bakterii i grzybów. Są na nich woskowina zmieszana ze złuszczonymi, martwymi komórkami i drobinkami brudu. Dlatego, pożyczanie nie jest dobrym pomysłem. Podczas badań znaleźliźmy szkodliwe bakterie u 92% korzystających ze słuchawek i to wśród ludzi systematycznie pożyczających ich innym, powiedział dla "Daily mail" jeden z badaczy Uniwersytetu Manipal w Indiach.

 

Jak czyścić słuchawki ?

Trzeba je czyścić miękką, lekko zwilżoną szmatką, nigdy mokrą. Szmatkę zwilżcie małą ilością detergentu i miękkiej wody, i delikatnie muskajcie słuchawki. Pomaga również alkohol, bo zabija bakterie, usuwa zanieczyszczenia i szybko odparowuje.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

B92/blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.