Optymizm jest dobry dla zdrowia

Zdjęcie: Gino Crescoli / Pixabay 

Dostępne prace naukowe podkreślają, że wszyscy ci, którzy widzą życie w różowych barwach, żyją dłużej niż osoby, które mają się „tylko” dobrze.

Radość, entuzjazm i przedsiębiorczość zwiększają szansę na dłuższe życie. Anglicy nazywają to pozytywnym wpływem. Pojęcie nie jest zbyt dokładne, ale dotyczy ono występowania pozytywnych uczuć, motywacji, zadowolenia z życia, patrzenia z pewnością w przyszłość. Niektórzy ludzie są do tego bardziej zdolni niż inni.

„Nie mówimy o ludziach, którzy są po prostu normalni, tzn. pozbawieni depresji i lęków, ponieważ jak dobrze wiadomo depresja, stres i lęk mają szkodliwy wpływ na zdrowie. „Mówimy o osobach, które prezentują niezmiernie pozytywny stan ducha, ponadprzeciętny” – wyjaśnia profesor Antoine Pelissolo, kierownik oddziału psychiatrii w szpitalu Albert-Chenevier w Créteil.

Lepsze szanse na remisję

Dostępne prace naukowe podkreślają, że wszyscy ci, którzy widzą życie w różowych barwach, żyją dłużej niż osoby, które mają się „tylko” dobrze. W szczególności dotyczy to chorych i osób starszych, na których zostały przeprowadzone najważniejsze badania. Uwzględniały one oczywiście liczne czynniki wpływające na oczekiwaną długość życia takie jak, poziom społeczno-ekonomiczny, styl życia, stan zdrowia itp.

Dla przykładu, duńskie badanie wykazało, że po operacji spowodowanej problemami sercowo-naczyniowymi, optymizm wiązał się z lepszymi szansami na remisję. Innym przykładem mogą być osoby narażone na znaczący stres, które obserwowano przez 10 lat – wraz z wyższym poziom optymizmu malało ryzyko zgonu. Podobnie rezultaty zostały odnotowane wśród seniorów, którzy przebywali pod nadzorem francuskich badaczy przez 22 lata, ci którzy myśleli bardziej pozytywnie, żyli dłużej, niezależnie od stanu ich zdrowia.

Motywacja i dobre wybory dla zdrowia

Jak wytłumaczyć tę współzależność? Badania nie odnotowują istnienia czynników biologicznych łączących bezpośrednio optymizm z długowiecznością. Występuje natomiast związek pośredni, widoczny w zachowaniu ludzi. Optymiści wykazują ogromną motywacją w życiu codziennym, a ta na dłuższą metę jest bardzo sprzyjająca.

Takie osoby często dokonują wyborów dobrych dla zdrowia: uprawiają sport, dbają o zbilansowaną dietę, piją mało alkoholu, mniej palą. To z kolei pozwala to na poprawę warunków życia na poziomie zawodowym, społecznym, środowiskowym i zapewnia dobrą odporność na depresję. Wszystkie te czynniki prowadzą do długowieczności” – tłumaczy Antoine Pelissolo.

Optymiści żyliby więc nie tylko dłużej ale i lepiej. Jednak jak sprawić, żeby widzieć świat przez różowe okulary?  „Istnieje pewna predyspozycja do optymizmu. Kilkuletnie obserwacje kohort wykazują, że u niektórych osób jest to cecha stała i trwała, podczas gdy inni wahają się między emocjami pozytywnymi i negatywnymi, zmieniając się na przestrzeni doświadczenia i sytuacji” – wyjaśnia Antoine Pelissolo.

Nawet jeśli nie mamy predyspozycji, możemy nad nią popracować. „Należy zmusić się do bycia uważnym w każdym momencie naszego życia żeby dojrzeć pozytyw. Taka zmiana nastawienia wymaga dużo wytrwałości i długoterminowej dyscypliny. Ta zasada tyczy się również naszego towarzystwa, wykluczenia z naszego otoczenia ludzi negatywnych, wykonywania czynności zgodnymi z naszymi upodobaniami i aspiracjami, przeorganizowania naszego życia w taki sposób, by dawało nam trwałą satysfakcję. To właśnie nazywamy psychologią pozytywną. Może być ona rozwijana z pomocą kogoś profesjonalnego. Czy potrafi przedłużyć życie, tego nie wiem, ale na pewno przynosi same zyski!” - podsumowuje Antoine Pelissolo.

Autor: 
Aude Rambaud, tłum. Bogumiła Kardas

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.