Naturalny antyseptyk

Skuteczny naturalny antyseptyk i środek dezynfekujący, działający na bakterie, wirusy i grzyby. Mowa o olejku z drzewa herbacianego.

 

Trochę historii

Olejek z drzewa herbacianego jest pozyskiwany z liści drzewa rosnącego w Australii i Nowej Zelandii. Jego nazwa: „drzewo herbaciane” pochodzi od kapitana Cooka i pierwszych kolonizatorów Australii. Używali oni liści tej rośliny do sporządzania leczniczej herbaty, która zastępowała marynarzom tę zwykłą. Cenili ją szczególnie za właściwości antyszkorbutowe. Dobroczynne działanie liści drzewa herbacianego znane było też rdzennym mieszkańcom Australii. Stosowali je do dezynfekcji ran i leczenia oparzeń.

 

Zastosowanie

Olejek ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie różnych infekcji. Inhalacje z jego wykorzystaniem polecane są przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, czy też uciążliwym kaszlu.

Olejek z drzewa herbacianego działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zmiany trądzikowe. Dlatego wykorzystuje się go jako składnik preparatów dla skóry trądzikowej. Można go też samodzielnie dodać do ulubionego kremu lub toniku. Kosmetyki zawierające olejek z drzewa herbacianego są zwykle dobrze tolerowane przez skórę. Są świetnym zastępnikiem powszechnie stosowanej maści cynkowej, która wysusza cerę i w efekcie często pogarsza jej stan zamiast go poprawiać.

Olejek ma też zastosowanie w leczeniu grzybic. Stosuje się go wtedy w formie nierozcieńczonej lub jako składnik preparatu. Działa leczniczo, a także zapobiega nawrotom.

Można go też stosować zamiast płynu do płukania przy praniu. Szczególny zapach olejku z drzewa herbacianego nie jest mocno wyczuwalny na tkaninach, jednak poleca się stosowanie go ze względu na właściwości antyseptyczne.

Olejku z drzewa herbacianego nie mogą stosować kobiety w ciąży i dzieci poniżej 3 lat. Dużą ostrożność powinni zachować również alergicy i osoby, u których wcześniej wystąpiły uczulenia przy stosowaniu innych olejków eterycznych.

Autor: 
AM

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.