Lakier do paznokci, wino, szampon. Wszystko to ma w swoim składzie materiał pochodzenia zwierzęcego

Kuchnia wegetariańska i wegańska są ciągle modne. Ale następujące produkty są przykładem na to, że nie możemy być pewni, czy faktycznie na co dzień nie krzywdzimy zwierząt.

Mleko, mięso, miód i jaja to dla wegan tabu. Coraz więcej ludzi powstrzymuje się od jedzenia artykułów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów, które mają w swoim składzie materiał pochodzenia zwierzęcego. Istnieją jednak artykuły, które tylko na pozór sprzyjają weganom i wegetarianom, bo w rzeczywistości też zawierają materiał odzwierzęcy. Oto dziesięć teoretycznie wegańskich produktów.

 

Lakier do paznokci

Lakier do paznokci zawiera guaninę. To świetlisty pigment otrzymywany z rybiej łuski.

 

Urządzenia techniczne

Zwierzęcy cholesterol, pozyskiwany z błony komórkowej, jest często wykorzystywany przez producentów monitorów LCD w telewizorach, komputerach, telefonach komórkowych i kamerach cyfrowych.

 

Filtry papierosowe

Do ich produkcji bywa wykorzystywana hemoglobina- białko zawarte w erytrocytach- izolowana ze świńskiej krwi. Jest niezastąpiona w filtrowaniu zanieczyszczeń z dymu papierosowego.

 

Pieczywo

W pieczywie często są obecne zwierzęce komponenty w postaci L-cysteiny. Pozyskuje się ją ze świńskiej szczeciny i ptasich piór. Aminokwasy pomagają przetwarzać ciasto.

Wino i piwo

W procesie fermentacji wina często korzysta się z żelatyny. Głównym jej składnikiem jest hydrolizowany kolagen, otrzymywany z tkanki łącznej różnych gatunków zwierząt. Podobnie ma się z warzeniem piwa.

 

Soki owocowe

Jak przy produkcji wina i piwa, tu też korzysta się z żelatyny. Jest ona nośnikiem witamin i zapobiega krystalizowaniu się soków.

 

Banany

Banany też nie są wegańskie, bo często są traktowane chitozanem, insektycydem pozyskiwanym głównie od krewetek.

 

Środki czystości

W skład wielu detergentów, proszków do prania, środków zmiękczających i kosmetyków wchodzi środek do usuwania brudu otrzymywany z tłuszczów zwierzęcych.

 

Pasta do zębów

Oprócz wosku i pyłków, w wielu pastach do zębów znajduje się tłuszcz zwierzęcy i kości. Są wykorzystywane jako substancja ścierna.

 

Kremy pod oczy i szampony

Cholesterol to składnik kremów pod oczy i szamponów. Pozyskuje się go z tłuszczu zwierzęcego, ale też niektórych roślin, na przykład soi.

Jeśli naprawdę chcecie korzystać z wegańskich produktów nie zawierających dodatków pochodzenia zwierzęcego, musicie zwracać uwagę na ich skład chemiczny i udostępnione informacje.

 

Autor: 
TT/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

stern.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.