Czy można spowolnić zegar biologiczny?

Upływ czasu nieubłaganie prowadzi do starości i śmierci. Chociaż ludzkość ciągle jeszcze nie potrafi spowolnić procesu starzenia, nowe badanie (które zszokowało nawet badaczy przeprowadzających eksperyment) pokazało, że to się może zmienić.

Odkryto mianowicie, że specyficzna kombinacja hormonu wzrostu i leków może odwrócić zegar biologiczny. Chociaż badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie dziewięciu dorosłych ochotników i bez grupy kontrolnej, jego rezultaty okazały się fascynujące.

Rok temu, ochotnicy regularnie przyjmowali hormon wzrostu i dwa leki zwykle ordynowane w leczeniu cukrzycy. Badacze śledzili ich wiek biologiczny (stopień zużycia organizmu, od tłum.), który jest miarą zmian następujących w organizmie w określonym czasie i jest wykorzystywany do określenia biologicznej dojrzałości organizmu.

Po zakończeniu eksperymentu, ochotnicy byli biologicznie 1,5 roku młodsi niż przed eksperymentem. Cofnięcie czasu biologicznego trwało jeszcze przez 6 miesięcy po zakończeniu badania.

- Oczekiwałem spowolnienia czasu biologicznego, ale nie jego odwrócenia, przyznał biorący udział w pracach genetyk Steve Horvath.

Mimo znaczących rezultatów, trzeba mieć na uwadze mały zasięg badania, pisze portal Bgr.com.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

Bgr.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.