Jak zmieniło się randkowanie na przestrzeni wieków? Krótka historia zalotów.

Rzekoma „ śmierć romantyzmu” stała sie powszechnym lamentem w nowoczenym randkowaniu,szczególnie wraz z powstaniem takich aplikacji jak „Tinder”czy „Bumble”. Ale jak romantyczne były zaloty w przeszłości? I jak wyglądały randki na przestrzeni dziejów? Emily Brand odkrywa w jaki sposób nasi przodkowie zabiegali o względy wybranki...

 

W kulturze zachodniej, gdzie legalne potomstwo mogło pochodzić tylko ze zwiazku małżeńskiego , poszukiwanie małżonka było podstawą ludzkiej egzystencji. Praktyki zalotów (na przykład z zamiarem zawarcia związku malżeńskiego), zwłaszcza wśród klasy wyższej były często powiązane z pewnymi zasadami.

Porady dotyczace „sztuki kochania” przetrwały od czasów starożytnego Rzymu, poprzez średniowieczną Francję, by rozkwitnąć w pełni dzisiaj. Jednakże nieuchronnie zmianom ulegały ideały, oczekiwania jaki i samo małżeństwo. Przemiany nie ominęły również samych rytuałow miłosnych.

Przez stulecia członkowie klasy wyższej zawierali malżeństwo w celu osiągniecia obopólnych korzyści, czym mogło być przejęcie tytułow szlacheckich, majątku lub wpływowych kontaktów po stronie teściów. Małżeństwo często było skutkiem porozumienia się rodziców pary, po którym szybko aranżowano wizyty- zawsze w obecnosi przyzwoitki, wymianę listów, czy prezenty. Obowiązywał charkterystyczny dla danej płci podział ról.W jednym z przewodników matrymonialnychz roku 1670 napisano: „ od kobiety wymaga się skromności, of mężczyzny odwagi”. Pod wpływem średniowiecznych ideałów„dworskiej miłosci” ( miłość, w której wynoszono na piedestał rycerskość) wyrazy oddania czyniono porzez poezję, muzykę lub westchnienia w odpowiednim ku temu momencie. Choć to złoto uważane było za „pogromcę damskich serc”, równie chętnie obdarowywano kobiety książkami, wstążkami, kosmykami włosów, lub wymieniano monety z wykutymi sercami.

Czy wiedzieliście o tym, że seks przedmałżeński był dla wielu ludzi normą? Kondomy, które można prać mydłem karbolowym zaczęto stosować od polowy XIX w.

Kolejny XVIII wiek przyniósł duża zmianę w małżeństwie, które coraz bardziej łączyło się z uczuciami, niż z sojuszem. Młode pary ośmieliły się odrzucić kontrolę rodziców, a wybranki coraz częściej oczekiwały żeby „wypełnić ich uszy słowami milości’. Tutaj napotykamy słynny „złoty wiek” romansu dla współczesnych odbiorców: silnie zmanierowaną lecz zorientowaną na miłość fikcję w erze Jane Austin.

Rozwój technologii szybko wprowadził nowe możliwości dla romantyzmu. Wraz z wynalezieniem druku w XVII w, ludzie zaczęli umieszczać ogłoszenia matrymonialne „samotne serca”. Zwiększenie liczby podróży międzynarodowych w XIX pozwoliło na wypłyniecie większej liczby statków do Indii Brytyjskich „w poszukiwaniu męża”.Reformy i restrukturyzacja usług pocztowych w 1840 roku również umozliwiła zaloty poprzez korespondencję.

Czy wiedzieliście o tym ? Gregorianie zbzikowali na punkcie ogłoszeń matrymonialnych, które pisali i zamieszczali w gazetach takich jak na przyklad „The Times”. Później gazety matrymonialne zaczęly obiegać londyńskie kawiarnie.

W XX wieku zmieniły sie oczekiwania w stosunku do zalotów. Liberalne postawy społeczne i seksulane z lat 60 i 70 spowodowały, że zainicjowano stopniowe wyrównywanie równowagi sił między płciami i miłość romantyczna wyniesiona zostala na piedestał, nawet powyżej samego małżeństwa. Ostatni rozwój szybkich wiadomości tekstowych i aplikacji randkowych otworzył dostęp do nieograniczonej puli potencjalnych partnerów, co często powoduje rezygnację z pierwszego etapu, którym jest romantyczna korespondencja, na rzecz kliknięcia i szybkiego wysłania wiadomości. W czasach gdy kobiety nie są już nagrodą do zdobycia, stara zasada sprzed wieków „bądź jej cieniem” dopóki nie ulegnie spotyka się z rosnącą krytyką.

Choć wielu jeszcze patrzy z nostalgią na dawną etykietę, odejście od niepotrzebych rytualów z przeszłości pozwolilo nam osiągnąć niezależność, swobodny wybór i prawdopodobnie większą szanse na odnaleznienie związku opartego na miłości.

Autor: 
Karolina Wieczorek
Źródło: 

historyextra.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.