Igor Śmiałowski: arystokrata z ekranu

Dżentelmen starej daty, aktor wybitny, a przy tym czarujący, obdarzony ogromnym poczuciem humoru, inteligentny mężczyzna – tak opisywali go koledzy i przyjaciele. Igor Śmiałowski urodził się sto lat temu, 20 czerwca 1917 roku.

  • Miał zostać malarzem, ale plany pokrzyżował mu wybuch wojny
  • Wkrótce zainteresował się aktorstwem, które stało się jego największą pasją.
  • Szybko stał się jednym z najbardziej cenionych aktorów, ekranowym amantem, którym zachwycała się krytyka.
  • Zakochał się w dziewczynie, która ignorowała jego zaloty – dopiero po czasie udało mu się zdobyć jej serce.
  • Przegrał walkę z ciężką chorobą – zmarł kilka dni przed swoimi urodzinami.

Był ponoć pierwszym z aktorów, do którego przylgnęło określenie "na wieki wieków amant" (później będzie się tak mówić między innymi o Andrzeju Łapickim i Tadeuszu Plucińskim). Jak głosi chętnie powtarzana anegdota, Śmiałowski wszedł do garderoby w Teatrze Narodowym i przywitał się żartobliwie, mówiąc: "Niech będzie pochwalony", na co Andrzej Szczepkowski odparł natychmiast: "Na wieki wieków amant". Kto jak kto, ale Śmiałowski w pełni na nie zasługiwał. Przystojny i charyzmatyczny, ze względu na swój dystyngowany styl bycia grywał zazwyczaj arystokratów i mundurowych. Kobiety traciły dla niego głowy – oprócz tej jednej, na której naprawdę mu zależało. Ale w końcu ją również zdołał do siebie przekonać.

 

Sceniczne narodziny

Urodził się w Moskwie, ale dzieciństwo spędził w Wilnie, skąd pochodziła jego rodzina. Nie uległ namowom ojca lekarza, by studiować medycynę; postanowił spełnić swoje marzenie o zostaniu malarzem i dostał się na Wydział Sztuk Pięknych na wileńskim uniwersytecie. Realizację tych planów uniemożliwił wybuch wojny – Śmiałowski przerwał studia (zapisał się do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii Przeciwlotniczej w Trauguttowie) i nigdy już na nie nie wrócił; serce swe oddał bowiem teatrowi i ukończył tajną szkołę aktorską. Od momentu, kiedy pojawił się w Studiu Literacko-Artystycznym i Teatrze Komedii Muzycznej "Lutnia" w Wilnie, nikt nie wątpił, że pisana jest mu wielka kariera; początkujący aktor bez trudu zjednał sobie publiczność. W 1945 roku, gdy do miasta wkroczyła armia niemiecka, uciekł do Białegostoku, skąd przeniósł się do Krakowa, by po czterech latach ostatecznie osiąść w Warszawie.

Pracował pod okiem najlepszych reżyserów i nigdy nie zawiódł pokładanych w nim nadziei; zbierał doskonałe recenzje, a krytyka rozpływała się nad stworzonymi przez niego kreacjami. Doskonale sprawdzał się w każdym repertuarze; wypadał świetnie zarówno w dramatach, jak i komediach, nie obawiał się żadnych wyzwań. Sam wśród swoich najważniejszych teatralnych dokonań wymieniał rolę cara w "Kordianie", Villona w "Królu włóczęgów" i tytułowego bohatera "Mazepy". Kwestią czasu było tylko, kiedy zainteresują się nim filmowcy. Na ekranie zadebiutował w 1947 roku, jako gestapowiec w "Zakazanych piosenkach", potem było oficerem SS w "Ostatnim etapie". Ponieważ świetnie wyglądał w mundurze, reżyserzy wiedzieli go głównie jako żołnierzy, później również szlachciców czy lekarzy – a on nawet nie próbował zrywać z tą etykietką. Sporą popularność przyniósł mu serial "Chłopi" i "Kariera Nikodema Dyzmy", ceniono go za "Miasto nieujarzmione", "Młodość Chopina" czy "Znachora". Ostatni raz na planie filmowym pojawił się w 2000 roku, wcielając się w stworzoną z myślą o nim postać, hrabiego Alfreda Bizanca w "Domu". Był "wybitnym aktorem, reprezentującym najwyższą klasę – w teatrze i w życiu. Jego aktorstwo skupione i precyzyjne, oparte na prawdzie przeżycia i głębokim wnętrzu, przemawiało do widza i krytyków, którzy nie szczędzili mu pochwał", wspominał w "Gazecie Wyborczej" Witold Sadowy.

 

Wielka miłość

Danuta Sieragowska była dziewczyną z dobrego, inteligenckiego domu – wychowywała się pod opieką guwernantek, uczęszczała do dobrych szkół i, zgodnie z życzeniem ojca, miała studiować farmację. W 1944 roku wraz z rodzicami zatrzymała się w wynajętym pokoju w domku letniskowym należącym do Śmiałowskich – wtedy też poznała Igora. I chociaż mało która panna potrafiła oprzeć się jego urokowi, Danuta długo pozostawała zupełnie obojętna na zaloty młodego aktora. "Chodziła nadąsana, nie okazywała zainteresowania jasnowłosym młodzieńcem, jakim byłem. Mama Danusi wyjaśniła mi, że zawsze jest taka rogata", cytuje słowa Śmiałowskiego "Życie na gorąco". Ona twierdziła, że irytowała ją jego zbyt wielka pewność siebie – ale wreszcie, gdy lepiej się poznali, zakochała się bez pamięci. Ślub wzięli rok później, a niedługo potem na świat przyszła ich córka Joanna. Małżonka, którą nazywał pieszczotliwie Dasią, okazała się kobietą kochającą, wyrozumiałą, gotową na wiele ustępstw i wspierającą Śmiałowskiego w karierze. Towarzyszyła mu zresztą i w teatrze, w którym przez jakiś czas pracowała jako suflerka. Rozdzieliła ich dopiero, po ponad sześćdziesięciu latach spędzonych razem, jego śmierć.

 

Nie chciał umrzeć na scenie

Dał się poznać nie tylko jako aktor, ale i zdolny literat; napisał wspomnieniową książkę o teatrze "Cała wstecz", a także "Igoraszki z Melpomeną", wydał również cieszące się ogromnym zainteresowaniem "Igor Śmiałowski opowiada", czyli anegdoty z życia swojego i kolegów, którymi uwielbiał zabawiać znajomych (warto wspomnieć choćby tę opowiadającą o jego spotkaniu z Hanką Ordonówną. Śmiałowski, nowy w teatralnej ekipie, witał się ze starszymi kolegami i zajrzał do garderoby Ordonki. Pech chciał, że aktorka akurat się przebierała i zastał ją w całkowitym negliżu. Wystraszony, wydukał jedynie "przepraszam" i uciekł jak niepyszny do bufetu. Ordonówna zjawiła się tam chwilę później i na jego widok rzuciła: "Nagą już mnie kolega podziwiał, ubrana wyglądam chyba nie gorzej?").

W połowie lat 90. Śmiałowski oznajmił, że odchodzi na emeryturę. "Niektórzy aktorzy marzą o tym, by umrzeć na scenie. Ja nigdy takich marzeń nie miałem. Uważam, że zrezygnowałem w samą porę. Nagrałem się już dosyć", powiedział. Nie żałował tej decyzji, co potwierdził w rozmowie z "Tele Rzeczpospolitą": "Z długowiecznością aktorów jest dziwnie. Wielu dożyło późnego wieku. Niektórzy pragnęli umrzeć na scenie. Nigdy takich marzeń nie miałem. Uważam, że w samą porę zrezygnowałem. Nagrałem się już dosyć. Całe życie byłem na uwięzi – rano próba, potem albo telewizja, albo radio, wieczorem spektakl. Teatr zawładnął mną absolutnie i bez reszty. Nadal go kocham, chodzę jako widz i myślę sobie: »jak dobrze, że ja nie tam, tylko tu«. Choć autentycznie uwielbiam ten zawód, staram się o tym nie mówić, bo sformułowania »ach, kocham teatr« brzmią egzaltowanie i naiwnie". W 2004 roku za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pod koniec życia Śmiałowski, zmagający się z ciężką chorobą, praktycznie nie wychodził z domu. Zmarł 16 czerwca 2006 roku, cztery dni przed swoimi osiemdziesiątymi dziewiątymi urodzinami. "Mój Boże, mieliśmy go odwiedzić, przynieść kwiaty, przygotować coś na jego urodziny. Nie poczekał na nas", rozpaczał w rozmowie z PAP na wiadomość o jego śmierci Ignacy Gogolewski.

Autor: 
Sonia Miniewicz
Źródło: 

Onet Film

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.