Jak Norwegowie obchodzą Boże Narodzenie?

Norweskie tradycje bożonarodzeniowe

Norweskie obchody Bożego Narodzenia są oparte na tradycjach chrześcijańskich, z elementami obchodów nordyckich przesilenia zimowego i żydowskiej chanuki. I ciągle pojawiają się nowe tradycje.

Okres przedświąteczny w Oslo

Od końca listopada w mieście można dostrzec charakterystyczne świąteczne zakupy i przygotowania do Świąt. W pierwszy weekend Adwentu w centrum świecą się choinki i iluminacje bożonarodzeniowe. Okres adwentowy to dobra okazja do wzięcia udziału w koncercie bożonarodzeniowym, przedstawieniu teatralnym lub jarmarku bożonarodzeniowym.

Mała Wigilia, 23 grudnia

Szklany aniołek, jarmark bożonarodzeniowy w Muzeum Ludowym. Wiele norweskich rodzin ma w ten wieczór własne tradycje, takie jak dekorowanie choinki i robienie domków z piernika, a wiele z nich je owsiankę ryżową z cukrem, cynamonem i maślanką. W owsiance chowamy migdał, a kto znajdzie migdał w swojej porcji, wygrywa marcepanową świnkę!

Wigilia 24 grudnia

Wigilia jest punktem kulminacyjnym norweskich obchodów Bożego Narodzenia. Pierwsza część dnia jest często wykorzystywana na zakup ostatnich prezentów bożonarodzeniowych lub do wyciszenia się w kościele. O piątej rozpoczynają się Święta Bożego Narodzenia i większość ludzi spędza je w domu lub z rodziną. Prezenty bożonarodzeniowe są wcześniej umieszczane pod choinką, a wieczorem rozpakowywane.

Oczywiście nie wszyscy w Norwegii obchodzą Boże Narodzenie, ale zdecydowana większość przestrzega tych tradycji w mniejszym lub większym stopniu. Wiele osób ze środowisk imigracyjnych również obchodzi Boże Narodzenie na swój własny sposób, z elementami norweskimi. Ponieważ jest to typowo domowy wieczór, większość restauracji i klubów nocnych jest zamknięta w Wigilię Bożego Narodzenia, a ulice są ciche.

Okres poświąteczny, 25-30 grudzień

Dni między Wigilią a Sylwestrem są często wykorzystywane na przyjęcia rodzinne. Po Wigilii wiele osób wychodzi na miasto, a w centrum tętni życie. Od 27 grudnia sklepy są otwarte i wiele osób spieszy się z wymianą świątecznych prezentów, które im się nie spodobały.

Jedzenie, napoje i inne świąteczne specjały

Najpopularniejszym obiadem bożonarodzeniowym są żeberka wieprzowe, ale popularnymi potrawami są również lutefisk, gotowany dorsz, pieczeń z szynki i indyk. Większość restauracji rybnych i restauracji z tradycyjnym norweskim jedzeniem serwuje świąteczne specjały w listopadzie i grudniu. Wiele osób lubi mieć do jedzenia świąteczne piwo - ciemniejsze i bardziej pikantne piwo, które pojawia się w sklepach w listopadzie. Kasza ryżowa to potrawa o długich tradycjach; to właśnie je pomocnik mikołaja! Jeśli pozostały resztki owsianki to resztek można zrobić krem ??ryżowy - podawany z czerwonym sosem, to tradycyjny deser po świątecznej kolacji. Na wsi wielu wystawia miskę owsianki dla Mikołaja.

W okresie adwentu często podaje się grzane wino - gorący, ostry napój podobny do niemieckiego grzanego wina. Zwykle zawiera czerwone wino, ale jest również dostępny w wersji bezalkoholowej. Na większości jarmarków bożonarodzeniowych w Oslo można spróbować grzanego wina. A jeśli chcesz coś ugryźć pod to grzane wino, polecamy piernik! Pierniki są sprzedawane i spożywane w ogromnych ilościach w Boże Narodzenie. Wielu rodziców piecze pierniki ze swoimi dziećmi, a najbardziej cierpliwi robią domki z piernika. Domek z piernika jest najpierw używany jako dekoracja świąteczna, a później zjedzony po zakończeniu Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie to sezon na przekąski i słodycze. Przed Bożym Narodzeniem sprzedaje się ogromne ilości marcepanu: według producenta Nidar w Boże Narodzenie zjada się ponad 40 milionów figurek z marcepanu – na około 5 milionów Norwegów! Czekoladę i orzechy można również znaleźć w większości salonów. Tradycyjne świąteczne słodycze, takie jak prażone migdały i kandyzowane jabłka, stały się mniej powszechne w domach, ale można je nadal znaleźć na niektórych jarmarkach bożonarodzeniowych w Oslo, jeśli chce się ich spróbować.

Ozdoby świąteczne

Przed świętami dekoruje się dom wieńcami, mikołajami, aniołami, serduszkami, gwiazdkami, a może nawet szopką bożonarodzeniową lub domkiem z piernika. Coraz więcej osób ozdabia również zewnętrzną stronę domu lampkami i wieńcami. Powszechna jest również choinka w salonie. Drzewo ma gwiazdę na szczycie i jest ozdobione brokatem i innymi dekoracjami. Można wybrać się na jeden z miejskich targów bożonarodzeniowych, jeśli chce się kupić tradycyjne norweskie ozdoby świąteczne.

Autor: 
VisitOslo, Tłum. Dominika Bącler

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.