Jesienne trendy do mieszkania

Chcesz odświeżyć swoje mieszkanie? Zobacz, jak możesz to zrobić.

W pracowni architektów wnętrz Ramsøskar w Karl Johans gate w Oslo, specjalista Trond Ramsøskar spaceruje wśród kolorowych mebli o organicznych kształtach. Wokoło można zauważyć wiele zielonych roślin.

 • W biurze mamy dużo prawdziwych roślin, ale coraz więcej osób korzysta ze sztucznych. Te produkty stały się teraz tak podobne, że niemal nie widać już różnicy, między prawdziwą, żywą rośliną, a jej sztucznym zamiennikiem. - mówi Trond.

Natura na krótki dystans

Rośliny we wnętrzu są nadal silnym trendem. Ramsøskar uważa jednak, że coraz więcej elementów natury pojawia się w różnych projektach.

 • Nie mówimy już tylko o palmach, których popularność nie przestaje maleć od 5 lat, ale także o kilku rodzajach roślin zielonych. Skandynawskie rośliny i motywy roślinne pojawiają się coraz częściej na tapetach, tekstyliach, na praktycznie wszystkim. Dlatego nadal będziemy rysować naturę, jednak zależy nam na jej realistyczności. - mówi.

Jeśli chodzi o kolor, to uważa, że coraz bardziej oddalamy się od bieli. Nadal duży nacisk kładzie się na odcienie ziemi i stonowane kolory, ale w połączeniu z mocniejszymi, głębszymi kolorami, np. czystym błękitem, głęboką czerwienią, czy mocną zielenią. Mówi, że mocne kolory sprawiają, że odcienie ziemi są wyraziste.

Ramsøskar uważa, że to odświeżająca zmiana wystroju.

 • Jeśli wszystko we wnętrzu jest w stonowanej gamie kolorystycznej, to rzeczy zlewają się, a wyraz wizualny staje się płaski i matowy. Mówi, że paleta kolorów tej jesieni ma większy wpływ.

Organiczne formy

Poza tym wierzy w kontynentalny styl Art Deco, z organicznymi kształtami i dużymi, graficznymi wzorami.

 • Obecnie mniej podróżujemy, ale duże miasta były dla nas od zawsze inspiracją. Przez dłuższą chwilę prawdopodobnie będziemy musieli marzyć o powrocie do Londynu i Paryża przez nasze własne salony. - mówi Ramsøskar.

Przykład obecnego stylu Art Deco, można zaobserwować tutaj:

Nacisk na zrównoważony rozwój jest również rosnącym trendem.

 • Jeżeli dzisiaj nie myślisz o zrównoważonym rozwoju, to jesteś całkowicie staromodny. Drażni mnie, gdy spotykam klientów, którzy mówią, że wszystko powinno się kupować nowe, a w kolejnej sekundzie zaprzeczają temu, mówiąc, że jednak nie powinno się tak robić. - mówi Ramsøskar.

Uważa, że aspekt środowiskowy to coś więcej, niż tylko ponowne wykorzystanie.

 • Nie możesz stworzyć swojego własnego domu, bez swoich rzeczy osobistych. W nowym wnętrzu musisz wnieść coś, co dla Ciebie wiele znaczy i Cię wyraża w jakimś stopniu. Nie musi to być sofa, jednak osobę zamieszkującą daną przestrzeń powinno można być odczytać na podstawie mebli i kolorów, jeżeli wszystko jest nowo zakupione, jest to niemożliwe. - dodaje.

Wpływy mediów społecznościowych

Ciągle inspirują nas media społecznościowe.

 • Media społecznościowe mają ogromny wpływ i spędzamy na nich coraz więcej czasu, szczególnie podczas kwarantanny. - mówi Ramsøskar.

Lastryko to trend wzorcowy, który wkrótce pojawi się na Instagramie.

Ramy okienne w kontrastowym kolorze

Rikke Bye-Sondresen, projektantka wnętrz i stylistka domu w dziale aranżacji wnętrz, uważa, że odważniej będziemy używać koloru.

 • Widzę, że coraz więcej osób otwiera oczy na to, jak przyjemne i kapryśne jest kolorowanie sufitów, listew i ram okiennych w pomieszczeniu. Wierzę w odcienie ziemi, w beżach, brązach na ścianach, z ramami okiennymi w mocniejszych odcieniach różu. - mówi kobieta.

Można zauważyć coraz większe zainteresowanie konserwacją i odnawianiem mebli, co daje większe poczucie bezpieczeństwa w mieszkaniu, skoro mamy do czynienia z czymś nam wcześniej znanym. Mieszamy różne style, drewno w różnych odcieniach w jednym wnętrzu.

Mieszanka materiałów

 • Coraz częściej widzę w mieszkaniach ludzi, że mają w salonach kredensy, podłogi i stoły zrobione z różnych gatunków drewna. Łączą ciemne kolory z jasnymi, a ten kontrast bardzo podkreśla ich styl. Jako przykład tego trendu przytacza konto møbelbutikken a huseby na Instagramie.

Kobieta uważa również, że do łask wracają puszyste dywany z lat 70., tak samo jak szersze zastosowanie zasłon. Styl retro jest zawsze modny, jednak połączenie go w postaci starszych mebli z nowymi elementami, sprawia, że wnętrze jest jednak we współczesnym stylu, uważa Bye-Sondresen.

“Dziwne” dekoracje

Kobieta zauważa również, że coraz więcej ludzi nie boi się eksperymentować, coraz bardziej ludzie polegają na swoim guście i nie boją się tego pokazać.

 • Widzę, że sztuka figurytywna, zabawne, dziwne przedmioty, które tworzą część kompozycji mieszkaniowej trwa w najlepsze. Ludzie nie boją się teraz dodać do swojego wnętrza czegoś trochę dziwnego, intrygującego. To sposób, w jaki wszystko komponujemy razem tworzy mimo wszystko spójną całość. - mówi Bye-Sondresen.

Przykładem “dziwnych” dekoracji, które są obecnie popularne są lampki myszy włoskiej firmy SELETTI.

Czy naprawdę nie ma nic złego?

 • Aż strach powiedzieć, że coś jest “nie tak”, bo nagle to wszystko jednak potrafi ze sobą współgrać. Ale można powiedzieć, że nie odczuwam już popytu na wnętrza monochromatyczne, czyli czarno-białe i szare. Mówi, że ludzie chcą więcej kolorów, a najlepiej odcieni, które ocieplą ich domostwa.

Znowu pojawiają się trendy

I właśnie to zmieniają trendy. Czy jest sposób na to, aby być pewnym, że twój zakup, nie wyjdzie z mody w przyszłym roku?

 • Spróbuj pomyśleć, że w coś inwestujesz. Nie pomijaj wszystkiego co jest modne, wybierz kolor, który ci się podoba i który pasuje do twojego stylu. Meble, które kosztują więcej, takie jak sofa, czy stół do jadalni to bezpieczne zakupy, jeżeli postawisz na klasyczny duński, szwedzki, czy norweski design. - mówi Bye-Sondresen.

Jeśli znudzi ci się dany styl, zawsze możesz zmienić detale, takie jak poduszki, wazony i inne ozdoby. Jeżeli nie jesteś czegoś pewien, to poproś o pomoc w sklepach meblowych, tam masz do czynienia ze specjalistami, którzy na bieżąco kontrolują rynek. Chociaż z drugiej strony widoczna jest tendencja do powrotu starszych trendów. Jednak pamiętaj, to wszystko ma być twoją decyzją.

Autor: 
Tłumacz: Martyna Grygier
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.