Jak urządzić małe mieszkanie: 8 sprawdzonych rad

W małym mieszkaniu liczy się każdy metr i dlatego tak ważne jest urządzenie tej przestrzeni wielofunkcyjnie. Wybierz praktyczne, sprytne rozwiązania, które pomogą ci zaoszczędzić miejsce i ułatwić codzienne życie. Przedstawiamy najlepsze rady od eksperta do spraw aranżacji wnętrz z IKEA.

Henriette Ekholm, szef do spraw aranżacji wnętrz w IKEA Danmark ma duże doświadczenie w urządzaniu małych mieszkań i domów i podzieliła się z nami najlepszymi trikami.

Henriette podkreśla, że najważniejsza jest funkcjonalność. Jeśli jako rodzina chcecie urządzić małe mieszkanie, upewnijcie się, że potrzeby wszystkich domowników zostaną uwzględnione.

 

Osiem rad na urządzenie małego mieszkania

1. Myśl w metrach sześciennych, nie kwadratowych

Przy urządzaniu małych mieszkań nie wystarczy myślenie w długości i szerokości. Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, musisz pomyśleć też o wysokości. Według Henriette Ekholm możesz zyskać dodatkowe miejsce, jeśli wykorzystasz wysokość ścian. Dobrym pomysłem mogą być zatem meble wieszane na ścianach, jak na przykład półki czy szafki. Dzięki temu pokój wyda się większy.

 

2. Sprytne przechowywanie

Przestrzeń nie musi nas ograniczać, może natomiast dawać możliwości sprytnego przechowywania. Dodaj coś pod meblem, obok lub dookoła. Jest to przydatne szczególnie w przypadku skosów, które w domach czy mieszkaniach bywają dużym wyzwaniem.

 

3. Wybieraj wielofunkcyjne meble

Łóżko piętrowe z miejscem na biurko pod spodem, szafka z wieloma szufladami czy sofa lub pufa z miejscem do przechowywania. Zwykły taboret może posłużyć za szafkę nocną. Wszystkie takie rozwiązania oszczędzają miejsce i są bardzo praktyczne.

 

4. Dopasuj meble do wielkości pomieszczeń i potrzeb rodziny

Ustal, jakie rodzina ma potrzeby, zanim kupicie meble. Przeanalizuj rozkład pomieszczeń i wyobraź sobie, gdzie będzie najlepsze miejsce do odrabiania lekcji, domowego biura lub gdzie będziecie mogli przechowywać buty i wieszać kurtki.

 

5. Znajdź praktyczne rozwiązania

Dodatkowym miejscem do spania dla gości może być rozkładany fotel, który na co dzień stoi złożony i służy tylko do siedzenia. Dzięki temu nie zajmujesz niepotrzebnie cennego miejsca w mieszkaniu.

 

6. Nie przeocz miejsca dookoła i między meblami

Kiedy już najważniejsze meble są wybrane, czas pomyśleć o praktycznej aranżacji wnętrza. Jak najwięcej światła słonecznego, jak to możliwe, duże lustro czy jasne kolory na ścianach pomogą w optycznym powiększeniu przestrzeni. Nie oznacza to, że macie się pożegnać z ciemnymi kolorami, jeśli je lubicie, jednak warto je połączyć z jasnymi elementami, by całość nie wyglądała zbyt ciężko.

 

7. Mała kuchnia nie musi być dużym minusem

Pomyśl o przechowywaniu rzeczy w kuchni na ścianach (wieszane półki). Miej na uwadze, by przybory, których używasz najczęściej do przygotowywania posiłków, były łatwo dostępne. Resztę można schować na przykład w ławie z miejscem do przechowywania. Musimy być kreatywni, urządzając małe przestrzenie.

 

8. Oświetlenie

Dobre oświetlenie może dać wrażenie większej przestrzeni. Porządnie doświetl najważniejsze obszary w mieszkaniu i dodaj funkcjonalne lampki w innych częściach domu. Delikatne oświetlenie wieczorem może stworzyć naprawdę miłą atmosferę.

 

Autor: 
Annete Suhr/Tłum. Ola Ignasiak
Źródło: 

alt.dk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.